Rynek nie największy, ale z potencjałem

AO
20-01-2006, 00:00

Największa firma rafineryjna z Rumunii znalazła się na 24 miejscu w przygotowanym przez Dun & Bradstreet rankingu. PETROM wykazał na koniec 2004 r. przychód na poziomie 2,19 mld EUR, co oznaczało wzrost w stosunku do roku poprzedniego na poziomie 26,4 proc. Co ciekawe, aż 5 z 22 firm rafineryjnych ujętych w zestawieniu największych firm z Europy Środkowej i Wschodniej ma swoją siedzibę w Rumunii. Wprawdzie nie są to firmy największe, ale w ostatnim roku zanotowały kilkudziesięcioprocentowe wzrosty sprzedaży, co będzie je szybko windowało w górę rankingów europejskich. Granicę 1 mld EUR przekroczyła już firma petrochemiczna ROMPETROL RAFINARE (wzrost o 41,5 proc.), ale prawdziwy skok wartości sprzedaży nastąpił w firmie ROM OIL, która niemal podwoiła obroty (95,3 proc.).

Patrząc przez pryzmatrozwoju 25 największych firm w Rumunii, należy podkreślić, iż ten kraj należy do liderów wzrostu w regionie. Średni wzrost sprzedaży osiągnął poziom 38,4 proc. i był tylko o punkt procentowy niższy w Polsce. Nie występuje również duży rozdźwięk między wartością sprzedaży liderów rynku i firmami z drugiej czy trzeciej dziesiątki w kraju. Obrazuje to doskonale średnia sprzedaż 25 przedsiębiorstw, która jest znacząco wyższa niż np. na Litwie, czy w innych krajach Europy Środkowej.

Rok 2004 był okresemprosperity dla wielu branż w Rumunii. Dynamicznie rozwijały się zarówno przemysł przetwórczy, m.in. przemysł tytoniowy (średnio 29 proc.), jak i usługi telekomunikacyjne (średnio 33 proc.) czy finansowe. Liderem wzrostu był natomiast producent kauczuku syntetycznego CAROM, który niemal potroił swoją sprzedaż, osiągając poziom 471 mln EUR. Doskonale rozwija się przemysł samochodowy. Główny rumuński producent samochodów AUTOMOBILE DACIA, zwiększył swoje obroty w 2004 roku o ponad 70 proc.

Pod względem rentownościnetto oblicze 25 największych firm nie jest już jednak tak piękne. Tylko kilka firm przyniosło zyski netto na poziomie przekraczającym 10 proc. wartości przychodów. Najlepszy wynik osiągnął operator komórkowy ORANGE ROMANIA, który w 2004 r. wykazał rentowność netto na poziomie 39,6 proc.. Mimo wysokich wzrostów sprzedaży firmy z branży petrochemicznej nie zachwyciły swoich inwestorów, utrzymując się na granicy rentowności. Bardzo dobry wynik wypracowała natomiast największa w Rumunii huta MITTAL STEEL GALATI, która silny wzrost sprzedaży (75,2 proc.) potrafiła przekuć również na wysoką rentowność (20 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AO

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rynek nie największy, ale z potencjałem