Rynek obligacji USA pobił wszystkie prognozy

opublikowano: 29-08-2014, 14:08

Żaden z 66 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga nie spodziewał się takich wzrostów na rynku obligacji skarbowych USA.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rynek oczekiwał, że Fed będzie redukował zakupy obligacji skarbowych, których dokonywał w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE). Dlatego ekonomiści byli przekonani, że papiery USA nie dadzą dobrze zarobić. Okazało się inaczej. Rentowność obligacji 10-letnich USA spadła do 2,32 proc. Tymczasem najwięksi optymiści wśród ankietowanych ekonomistów prognozowali, że na koniec września wyniesie 2,40 proc. Mediana prognoz wynosiła 2,70 proc. Na koniec 2013 roku wynosiła 3,03 proc. Obecna rentowność jest także niższa od prognozy ekonomistów na koniec roku, wynoszącej 2,43 proc.

Obligacje skarbowe USA cieszą się dużym popytem dzięki spadkowi do rekordowo niskich poziomów obligacji niektórych państw europejskich. W przypadku 10-latek Niemiec to zaledwie 0,866 proc., a Francji 1,217 proc. W obu przypadkach to rekordowo niska wartość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rynek obligacji USA pobił wszystkie prognozy