Rynek papierów dłużnych pozaskarbowych w stagnacji

16-04-2002, 13:22

WARSZAWA (Reuters) - W pierwszym kwartale 2002 wartość rynku pozaskarbowych papierów dłużnych wyniosła 17,4 miliarda złotych, czyli o 0,3 procent więcej niż na koniec 2001 roku, podczas gdy w pierwszym kwartale 2001 wzrost wyniósł sześć procent, wynika z raportu Fitch Polska.

Stagnacja ta to efekt utrzymującego się spowolnienia gospodarczego w kraju, pogarszającej się sytuacji finansowej części emitentów oraz większej ostrożności inwestorów kupujących te papiery.

"Wartość rynku papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa, banki i samorządy wyniosła 17,4 miliarda złotych, co odpowiada wzrostowi o 0,3 procent w porównaniu z końcem 2001 roku" - poinformował Fitch w opublikowanym we wtorek raporcie.

Największą częścią rynku papierów dłużnych pozostał nadal segment papierów krótkoterminowych (o zapadalności nie przekraczającej 12 miesięcy). Stanowił on 72 procent wartości całego rynku pozaskarbowych papierów dłużnych.

Liczba spółek emitujących krótkoterminowe papiery dłużne zmniejszyła się z 309 na koniec grudnia do 300 na koniec marca br.

W pierwszym kwartale 2002 wartość rynku obligacji przedsiębiorstw i banków o zapadalności powyżej jednego roku wzrosła o osiem procent, ale było to spowodowane uplasowaniem kolejnej serii 10-letnich obligacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wartości 300 milionów złotych.

Ten segment rynku rozwija się w wolnym tempie m.in. ze względu na brak rynku wtórnego, uważa Fitch.

Na rynku obligacji komunalnych panował zastój, ocenia agencja. Kilka samorządów wyemitowało obligacje na niewielkie kwoty (m.in. Sosnowiec, Chojnice, Goleniów, Piekary Śląskie).

"Spodziewamy się, że ze względu na jesienne wybory samorządowe, tegoroczny cykl emisji zostanie zakłócony, a ożywienie na rynku wystąpi w okresie przedwyborczym. Wartość rynku obligacji komunalnych wyniosła na koniec marca br. 1,6 mld zł" - głosi komunikat.

W pierwszym kwartale nie nastąpiły żadne emisje euroobligacji przeprowadzone przez krajowe przedsiębiorstwa i banki. Jedynie Skarb Państwa wyemitował za granicą 10-letnie obligacje o wartości 750 milionów euro.

Już od kilku lat najważniejszymi inwestorami na rynku pozaskarbowych papierów dłużnych są przedsiębiorstwa i banki. Są one nabywcami ponad 70 procent wartości wyemitowanych papierów.

W ostatnich miesiącach wzrosło znaczenie funduszy inwestycyjnych jako inwestorów na rynku. Natomiast fundusze emerytalne w dalszym ciągu w znikomym stopniu inwestują w papiery nieskarbowe, uważa Fitch.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek papierów dłużnych pozaskarbowych w stagnacji