Rynek pierwotny ożywa

Kamil Zatoński
opublikowano: 14-09-2010, 00:00

Po kilkutygodniowej przerwie spółki znów rozpoczęły wyścig po kapitał

Dziś ruszają zapisy na akcje ZUE (czytaj obok). Równolegle trwa oferta publiczna ZPC Otmuchów, a w przyszłym tygodniu o pieniądze inwestorów poprosi Polmed. Każda z tych spółek ma spore szanse na znalezienie chętnych na sprzedawane akcje. Dwie pierwsze mogą się pochwalić dobrymi wynikami i mocną pozycją rynkową w niszach, w których działają. Trzecia działa we wciąż słabo reprezentowanym na GPW, ale bardzo pożądanym przez inwestorów segmencie opieki medycznej. Wkrótce należy się też spodziewać pierwszej oferty publicznej (IPO) warszawskiego dewelopera ED Invest. W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki.

Oprócz firm, które już przeszły przez sito nadzorcy, do oferty publicznej szykują się m.in. deweloper MLP Group (100 mln zł) i warszawska giełda (wartość oferty nie jest znana). Oba podmioty już złożyły prospekt emisyjny do KNF. Jeszcze w tym roku IPO przeprowadzi działający na rynku czystej energii węgierski Eetek. Kilkadziesiąt mln zł z emisji chce zdobyć Robyg, deweloper znany głównie z inwestycji na rynku warszawskim.

DM IDM SA w najbliższym czasie chce wprowadzić na GPW dwie spółki zależne — Electus Hipoteczny i Idea TFI, a także stację telewizyjną 4fun.tv i firmę BSC Drukarnia Opakowań. "Inwestorzy instytucjonalni pytają o spółki, zwłaszcza małe i średnie, o dużym potencjale. Dlatego nie obawiam się o popyt na akcje" — mówił kilka dni temu Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDM SA. Nie wszystko zależy od spółek i prezentacji. Bardzow ważna będzie też koniunktura na GPW.

Pewnie nie wszystkie firmy znajdą chętnych na oferowane akcje. Dwa miesiące temu przekonał się o tym Interbud Lublin, który zawiesił emisję, tłumacząc to niesprzyjającymi warunkami rynkowymi.

W drodze na giełdę

Najbliższe planowane oferty publiczne spółek

ZPC Otmuchów — producent słodyczy, słonych przekąsek i płatków śniadaniowych

W piątek zakończył się book-building i zapisy inwestorów indywidualnych. Z emisji akcji serii D firma chce uzyskać 51-62 mln zł, a sprzedaż starych akcji ma przynieść 16-19 mln zł.

Polmed — sieć przychodni.

Przedział cenowy zostanie podany do 17 września, a zapisy potrwają od 28 września do 8 października.

ED Invest — deweloper.

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny spółki. Szczegóły nie są znane. Wiadomo jedynie, że emisja obejmie do 3 mln akcji.

GPW — giełda.

Prospekt emisyjny trafił już do KNF. Oferta publiczna planowana jest już na październik, a debiut na początek listopada.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane