Rynek podsumował Czarneckiego

Mateusz Wojtala
opublikowano: 18-10-2017, 22:00

Euforia po zmianach właścicielskich w LC Corp już się skończyła, a potencjału do zwyżki nie dostrzega już analityk Haitong Banku.

O 326 mln zł, czyli 36 proc., wzrósł kurs dewelopera od ogłoszenia przez znanego biznesmena zamiaru wycofania się ze spółki i sprzedaży 51 proc. akcji. Transakcję szybko sfinalizowano, a po ponad miesiącu notowania się ustabilizowały. Opadł też entuzjazm analityków. Cezary Bernatek z Haitong Banku obniżył rekomendację z „kupuj” do „neutralnie”, choć cenę docelową podniósł z 2,40 do 2,95 zł. Jego zdaniem, deweloper wciąż wyróżnia się relatywnie dobrymi perspektywami wzrostu zysku netto w latach 2017-18 (specjalista zakłada wzrost o 27 i 31 proc. r/r), ale jednocześnie prognozuje, że przedsprzedaż firmy w każdym z tych okresów spadnie o — odpowiednio — 5 i 3 proc., a stopa dywidendy w latach 2018-19 wyniesie 5-6 proc., co wcale nie jest imponującym wynikiem na tle preferowanych przez analityków spółek z branży. Analityk banku uważa obecne dyskonto w wycenie spółki za uzasadnione. Innego zdania są analitycy DM mBanku i Trigon DM, którzy w ostatnich tygodniach wydali pozytywne rekomendacje i przewidywali zmniejszenie dyskonta.

Leszek Czarnecki
Zobacz więcej

Leszek Czarnecki Fot. Marek Wiśniewski

— Uważamy, że zmiana właścicielska, wprowadzenie przejrzystej strategii rozwoju oraz przewidywalnej polityki dywidendowej przyczynią się do zamknięcia około 40-procentowego dyskonta, występującego w wycenie LC Corp względem spółek porównywanych — napisał Piotr Zybała, analityk DM mBanku, w raporcie z 26 września. Specjalista radził kupować akcje dewelopera z ceną docelową 3,54 zł. W jeszcze bardziej entuzjastycznym tonie wypowiadali się analitycy z Trigon DM, którzy wskazywali na poziom 3,8 zł. Również ich zdaniem wyjście Leszka Czarneckiego z akcjonariatu otworzyło przed spółką potencjał do zmniejszenia różnicy w wycenie wobec innych graczy z branży nieruchomościowej. Eksperci oczekiwali też uproszczenia struktury grupy oraz zmiany podejścia do zarządzania biznesem. Chodzi przede wszystkim o sprzedaż niektórych budynków komercyjnych i wypłatę gotówki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Wojtala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu