Rynek poszuka nowych impulsów

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 20-02-2012, 00:00

PROGNOZY

W poniedziałek ministrowie finansów strefy euro prawdopodobnie przyznają Grecji drugi pakiet ratunkowy. Taki scenariusz jest już w znacznym stopniu zdyskontowany. Dlatego ewentualna pozytywna reakcja będzie raczej krótka.

Dość szybko powinno rozpocząć się szukanie nowych impulsów czy też tematów do gry. Taki wydarzeniem niewątpliwie będzie publikacja wstępnych szacunków indeksów PMI dla Chin, Francji, Niemiec i strefy euro.

Rynek oczekuje ich dalszego wzrostu. Lepsze od prognoz dane dodatkowo poprawią nastroje, wypychając w górę notowania EUR/USD oraz dając impuls do umocnieniawalut krajów zaliczanych do rynków wschodzących. Gorsze od oczekiwań dane sprowokują odwrotną reakcję.

Innym, istotnym z punktu widzenia rynków finansowych, impulsem, tyle że nieco odsuniętym w czasie, będzie zaplanowany na 29 lutego drugi przetarg na niskooprocentowane 3-letnie pożyczki z Europejskiego Banku Centralnego (LTRO). Przyjmując, że jest to jeden ze znaczących czynników stojących za obecną poprawą nastrojów, krótko po przetargu powinna rozpocząć się większa realizacja zysków z ryzykownych aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas X-Trade Brokers

Polecane