Rynek pracy dalej czaruje

opublikowano: 24-10-2017, 22:00

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła we wrześniu do 6,8 proc. — podał GUS.

W miesiąc spadła o 0,2 pkt. proc. i wkroczyła na poziom, z którym ostatni raz była w lutym 1991 r. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zmniejszyła się o 19 tys. — z 1136,1 tys. w sierpniu do 1117,1 tys. we wrześniu. Przed rokiem w tym samym okresie z rejestru ubyło 22,8 tys. osób.

Monika Kurtek
Wyświetl galerię [1/2]

Monika Kurtek Fot. Marek Wiśniewski

— Powtarza się zatem sytuacja z poprzednich miesięcy. Dane potwierdzają, że mimo poprawiającej się koniunktury i rosnącego popytu na pracowników bezrobocie spada relatywnie wolno. Ma to związek z charakterem zarejestrowanych bezrobotnych, gdzie m.in. część z nich jest długotrwale bezrobotna, a część niedopasowana kwalifikacjami do potrzeb rynku. W najbliższych miesiącach sytuacja raczej się nie zmieni — komentuje Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. Ekspertka zwraca uwagę na pewnego rodzaju techniczny zabieg, który może pociągnąć w dół stopę bezrobocia. „Winowajcą” jest obowiązujący od początku października niższy wiek emerytalny.

— Ze statystyk GUS wynika, że na koniec czerwca tego roku zarejestrowani bezrobotni w wieku 55 lat i więcej stanowili 20 proc. ogółu bezrobotnych. Jeśli więc część z nich w wyniku osiągnięcia wieku emerytalnego zostanie z rejestru wykreślona, niewątpliwie przełoży się to na spadek stopy bezrobocia — wyjaśnia Monika Kurtek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu