Rynek pracy: Polskie Doliny Krzemowe szukają specjalistów

DCZ
08-07-2011, 00:00

Rynek pracy dla fachowców od IT zmienia się geograficznie nie tylko ze względu na liczbę oferowanych posad, ale także specjalizację potrzebnych pracowników. W różnych regionach Polski lokują się zagraniczne firmy IT o określonym profilu działalności.

— Warszawa, jako jedno z nielicznych polskich miast, ma najwięcej cech uniwersalnych, więc liczba tworzonych tu stanowisk jest największa. Najbardziej poszukiwani specjaliści IT to programiści, szczególnie od Javy, C++ czy Net — mówi Marcin Rulka, konsultant w zespole ITTelecoms międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Hays Poland.

Ale rola Warszawy stopniowo maleje.

— Wyróżniające się ośrodki IT to choćby Wrocław, Trójmiasto czy Kraków. Szczególnie to ostatnie miasto coraz bardziej dba o wizerunek przyjaznego inwestorom, a szerokie zaplecze akademickie i liczne firmy działające w regionie już wiele lat umożliwiają dotarcie do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry specjalistycznej i menedżerskiej — uważa Marcin Rulka.

W Krakowie jest wiele centrów usług wspólnych. Pracodawcy najbardziej poszukują tam administratorów systemów informatycznych, specjalistów ds. wsparcia technicznego i programista. Z kolei we Wrocławiu mają siedziby trzy duże firmy BPO: Tieto, NSN, IBM IDC. Dwie pierwsze najchętniej przyjmują specjalistów ds. oprogramowania, a trzecia dwujęzycznych specjalistów Storage, AIX i WinTel.

Rozwijają się też nowe centra informatyczne. W Łodzi np. chętnie inwestują firmy z branży telekomunikacyjnej, np. Teleca, Mobica, Ericpol.

— W najbliższym czasie można się spodziewać zwiększonego zapotrzebowania na usługi programistów, m.in. Javy i C++. Poszukiwani są też specjaliści zajmujący się rozwijaniem aplikacji na urządzenia mobilne. Z kolei Gdańsk jest siedzibą oddziałów informatycznych różnych firm, np. Lufthansy, Sony Pictures, Reuters Thomson, Compuware, Intel, IBM, Zensar. Potrzebni są tam specjaliści świadczący usługi wsparcia wewnętrznych systemów informatycznych — wskazuje Marcin Rulka.

Tak jak i w innych branżach specjaliści IT na najwyższe płace mogą liczyć w Warszawie i województwie mazowieckim.

— Różnica w wynagrodzeniu pracowników IT w stolicy i większych miastach wojewódzkich wynosi średnio 25-30 proc., a w porównaniu z mniejszymi miastami to nawet 50-60 proc. Od jakiegoś czasu jednak też różnice stopniowo się zmniejszają — twierdzi Marcin Rulka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rynek pracy: Polskie Doliny Krzemowe szukają specjalistów