Czytasz dzięki

Rynek pracy Wreszcie przybywa ofert

DCZ
opublikowano: 09-04-2010, 00:00

Z najnowszych szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w marcu 2010 r. pierwszy raz od miesięcy spadła stopa bezrobocia, osiągając poziom 12,9 proc.

Poprawę odnotowały również urzędy pracy, które dysponowały większą liczbą ofert niż przed rokiem. Optymistyczne wnioski przynosi także analiza ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl. W I kwartale 2010 pracodawcy zamieścili w nim ponad 54 tys. ofert pracy, o 46 proc. więcej niż rok wcześniej o tej porze.

Nowych pracowników najczęściej poszukiwały branże: handlowa, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz budownictwo i nieruchomości. I kwartał tego roku był zdecydowanie lepszy dla przemysłu chemicznego, który odnotował ponad 90-proc. przyrost liczby ofert pracy w stosunku do tego samego okresu w 2009 r. Również z danych GUS wynika, że producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie. Duży, bo ponad 70-procentowy, wzrost liczby rekrutacji odnotowała również branża finansowa, która najlepiej wśród przedsiębiorstw świadczących usługi oceniła obecną koniunkturę. Na pracowników z branży logistycznej czekało o połowę ofert więcej niż w I kwartale 2009 r. Najwięcej było skierowanych do kierowców, spedytorów, pracowników magazynów i specjalistów ds. logistyki.

A tak w ogóle, to pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów ds. sprzedaży. Na drugim miejscu znalazły się oferty dla specjalistów od obsługi klienta i call center, do nich skierowano ponad 10 tys. ofert, czyli niemal co piąte ogłoszenie zamieszczone w Pracuj.pl. Na wybór ofert pracy nie mogli też narzekać specjaliści od IT, a zwłaszcza programiści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane