Rynek przecenił Jutrzenkę

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 28-02-2001, 00:00

Rynek przecenił Jutrzenkę

Inwestorzy, którzy zdecydowali się w tym roku włączyć do własnego portfela akcje Jutrzenki, nie mają powodów do zadowolenia. Od początku 2000 roku nieprzerwanie trwa przecena walorów bydgoskiej spółki. Jeszcze na początku stycznia akcje Jutrzenki wyceniane były na blisko 19 zł. Nie minęły nawet dwa miesiące i okazało się, że notowania spółki spadły poniżej 14 zł.

Słabnące zainteresowanie walorami Jutrzenki to efekt zniecierpliwienia giełdowych graczy, oczekujących na pojawienie się w zakładzie inwestora branżowego. Po nieudanych negocjacjach z Fazerem, który rozważał możliwość pojawienia się w bydgoskiej firmie w roli branżowego partnera, coraz więcej giełdowych graczy zaczęło odwracać się od spółki.

Również nie najlepsze wyniki finansowe, jakie zanotowała firma w 2000 roku, nie zachęcają do lokowania środków w papiery Jutrzenki. Po IV kwartałach ubiegłego roku bydgoski zakład stracił na działalności operacyjnej 180 tys. zł. Natomiast zysk brutto oraz netto uległ wyraźnemu ograniczeniu w stosunku do 1999 roku.

Zdaniem analityków, niezwykle ważny dla spółki będzie 2001 rok. Istotne dla wyników przedsiębiorstwa będzie to, jak przyjmą się na rynku nowe produkty Jutrzenki.

Spółka w ubiegłym roku wprowadziła na rynek kilkanaście nowych produktów, z czego największą wagę przywiązuje do nowego batonu rozprowadzanego pod marką Alibi. Budżet marketingowy tego produktu oszacowano na 4,4 mln zł w 2000 r. i 4,0 mln zł w 2001 roku. Specjaliści rynkowi nie ukrywają, że jest to duża suma na promocję tylko jednego produktu. Tak pokaźna kwota powinna jednak gwarantować powodzenie całej operacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek przecenił Jutrzenkę