Rynek rolno-spożywczy potrzebuje hurtowni

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 17-05-1999, 00:00

Rynek rolno-spożywczy potrzebuje hurtowni

Pod koniec tego miesiąca rusza na dobre Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach. Inwestycja, która pochłonęła blisko 217 mln zł, ma zapewnić łatwy dostęp do produktów rolno-spożywczych, zarówno krajowym odbiorcom, jak też zagranicznym.

JUŻ od dłuższego czasu w Polsce trwa wielkie organizowanie rynków hurtowych. W przyszłości oprócz warszawskiego rynku podobne centra powstaną między innymi w Krakowie oraz Gdańsku. Tak samo jak w przypadku uruchomienia warszawskiego — w grę wchodzą niemałe pieniądze. Na otwarcie rynku w Krakowie potrzeba 110 mln zł, a w Gdańsku blisko 75 mln zł. Nie są to jedyne miejsca, w których już wkrótce zagości handel hurtowy artykułami rolno-spożywczymi. Plany rządowe zakładają stworzenie takich instytucji niemal w każdym dużym mieście w kraju. Jednak czy aż takie rozdrobnienie rynku hurtowego jest konieczne? Jedno jest pewne. W dużych aglomeracjach miejskich łatwiej będzie funkcjonować takim instytucjom.

DOSKONAŁYM potwierdzeniem tej tezy jest rynek hurtowy w Poznaniu, działający z powodzeniem już od wielu lat. Został on stworzony z myślą o zaopatrywaniu Poznania oraz okolic w produkty pochodzenia rolniczego. Mimo że w tym mieście działa także giełda towarowa — i to jedna z największych w kraju — śmiało można stwierdzić, iż w niczym działalność obu tych instytucji się nie dubluje. Poznański rynek hurtowy jest ściśle skoncentrowany na fizycznej ofercie towarów, a z kolei Giełda Poznańska to miejsce, w którym zawierane są transakcje bez rzeczywistej obecności towaru. Również grono kupujących w obu tych instytucjach jest zupełnie inne. Giełda preferuje dużych odbiorców, takich jak przedsiębiorstwa młynarskie czy zakłady zbożowe. Natomiast na rynku hurtowym najczęściej zaopatrują się przede wszystkim hurtownie, supermarkety oraz sklepy.

WSZYSTKO na to wskazuje, że niebawem w Warszawie, podobnie jak w Poznaniu, oprócz giełdy towarowej będzie działał rynek hurtowy. Jednak nauczeni doświadczeniami z Wielkopolski powinniśmy spokojnie przyglądać się rozwojowi Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego.

DO TEJ PORY zgłosiło się około 650 firm, które zapragnęły handlować w Broniszach. W tym gronie znaleźli się zarówno producenci, jak też hurtownicy, gotowi prowadzić sprzedaż w sektorze kwiatowym, owocowo-warzywnym, produktów spożywczych, mięsnym i rybnym. Po skończeniu budowy ostatnich hal w sumie rynek pomieści około 1000 różnych podmiotów.

KIEROWNICTWO WRSRH oczekuje, że lista zaopatrujących się na ich rynku będzie długa. Najczęściej odwiedzać go powinny podmioty związane z działalnością detaliczną, różnego rodzaju gastronomie, a także przedstawiciele dużych hipermarketów i firm zaopatrujących je. Największym odbiorcą towarów z Bronisz powinna stać się Warszawa, jak również miejscowości położone w odległości do około 120 km. Dzięki temu, że spółka Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy posiada dodatkowo 30 ha terenu w pobliżu rynku, zainteresowani będą mogli zbudować tam własne centra logistyczno-dystrybucyjne, regionalne platformy dystrybucyjne czy magazyny. Stworzy to również szansę zaistnienia firm świadczących usługi dotyczące sortowania, kompletowania, pakowania i przechowywania towarów. Zostaną uruchomione służby celne, fitosanitarne, weterynaryjne i standaryzacyjne. Dzięki temu wiele firm, które zaistnieją w Broniszach, liczy dodatkowo na eksport towarów.

Z PEWNOŚCIĄ uruchomienie WRSRH ułatwi przepływ produktów rolno-spożywczych między producentem a konsumentem. W handlu będą obowiązywały odpowiednie normy oraz standardy towarowe, których przestrzeganie zbliży nas do rynków Unii Europejskiej. Krótko mówiąc, handel płodami rolnymi w aglomeracji warszawskiej powinien stać się bardziej przejrzysty oraz unormowany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek rolno-spożywczy potrzebuje hurtowni