Rynek rozpieścił fundusze

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 22-02-2007, 00:00

Zyski umacniają wiarę inwestorów w sektor VC

Strategia MCI, giełdowego lidera w branży venture capital, wyraźnie podziałała na wyobraźnię inwestorów. Wczoraj kurs funduszu rósł nawet 16 proc. i jest jednocześnie niejako wyznacznikiem tego, co się dzieje na rynku funduszy. Zaledwie od początku roku MCI czy Capital Partners dały zarobić udziałowcom już ponad 70 proc. Inwestorzy świetnie oceniają perspektywy giełdowych funduszy. Jednak trzeba zarazem brać pod uwagę, że w ostatnim czasie rynek po prostu je rozpieszcza.

Charakterystyczne dla inwestycji funduszy jest poszukiwanie tzw. gwiazd, czyli spółek, które zapewniają tak wysokie stopy zwrotu, że zyski z nich pokrywają straty poniesione na nietrafionych przedsięwzięciach oraz zapewniają funduszowi kapitał na kolejne projekty. Dla MCI były to

przede wszystkim One-2-One

czy Travelplanet. Stopa zwrotu (IRR) MCI wyniosła w tych przypadkach odpowiednio 185 proc. i 100 proc., przy strategii funduszu zakładającej średnio 35- -procentowy zwrot. Jednocześnie dzięki nadal posiadanym pakietom akcji tych spółek niezrealizowany zysk MCI sięga odpowiednio 25 mln zł i 40 mln zł. Z kolei Capital Partners (CP) trafił w dziesiątkę, inwestując w Ventusa. CP przeniósł tę wydmuszkę z CeTO na GPW i obecnie po połączeniu z firmą Hawe rozpocznie ona działalność operacyjną. Nabył ją za 7,5 mln zł, obecna wartość inwestycji to około 50 mln zł. Dzięki transakcjom pre-IPO na swoje wychodzi IDMSA, który w ten sposób angażował się m.in. w Bankiera czy w Arterię.

Wychodzenie z inwestycji poprzez giełdę jest obecnie najpopularniejszym sposobem realizacji zysku i uzyskiwania rynkowej wyceny aktywów. Obecnie fundusze mogą spodziewać się stopy IRR rzędu 60 proc. Taki wynik byłby wymarzonym rezultatem, ale wyjątkowo korzystne warunki do działania funduszy tworzy ogromny popyt na rynku pierwotnym. Dodatkowo koniunktura gospodarcza sprzyja dynamicznemu rozwojowi spółek portfelowych, które w większości znajdują się na wczesnym etapie rozwoju. Jednak inwestorzy giełdowi są tak optymistycznie nastawieni, że niejednokrotnie fundusze sprzedają spół- ki, które nawet nie wypracowują zysków z podsta- wowej działalności (np. eCard).

Obecnie fundusze mogą osiągać bardzo wysokie stopy zwrotu dzięki sprzedawaniu swoich spó- łek na giełdzie i jednocześnie mają kolejne dobrze rokujące projekty, i to w skali międzynarodowej. W rezultacie rynek bardzo dobrze ocenia ich perspektywy, co ma odzwierciedlenie chociażby w wartości wskaźnika P/E. Dla znajdującego się na wczesnym etapie rozwoju funduszu spółki Inwest Consulting poziom P/E przekracza 2800. Tymczasem MCI i Capital Partners, mające już spore dokonania, na P/E na rozsądnym poziomie około 23.

O atrakcyjności polskiego rynku venture capital może świadczyć to, że na notowanie na giełdzie zdecydował się fundusz bmp AG. Jedyny niemiecki rodzynek na GPW jest znany chociażby z inwestycji w Bankier.pl. Teraz śladem tej spółki pośle na GPW firmę K2 Internet. Zysków z venture capital nie zamierza odpuszczać również Roman Karkosik, który przejął dwa dawne NFI: Midasa i Drugi NFI. W stylu znanym z poprzednich inwestycji giełdowych Karkosika Midas zaczyna od emisji z prawem poboru.

Wybrane spółki portfelowe giełdowych funduszy

Capital Partners

Paweł Bala

prezes

Fundusz zamierza wprowadzić pięć swoich projektów na GPW w tym roku. ECard i Hawe są już notowane. W ubiegłym roku fundusz poniósł 24 mln zł nakładów inwestycyjnych na projekty, w tym już 6 mln zł. Spółka poprzez swój dom maklerski stawia również na rentowne pośredniczenie w ofertach publicznych (np. Krak- chemii).

Agresywny portfel

Aero firma lotnicza

Bipromet firma budowlana

CP Energia dystrybutor gazu

eCard autoryzowanie transakcji internetowych

Ventus (Hawe) sieć światłowodowa

bmp AG

Oliver Borrmann

prezes

W ostatnim czasie niemiecki fundusz sprzedał część spółek portfelowych, m.in. Internet Services czy Bankier.pl. Dzięki temu wyniki były rekordowe i spółka może pozwolić sobie na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy (łącznie przeznaczy na ten cel 1,75 mln EUR). Jednocześnie w tym roku chce wprowadzić na GPW K2 Internet, a na rynku niemieckim upublicznić biotechnologiczny Revotar, dla którego niedawno uzyskała inwestora z USA.

Specjalizacja: internet

Heliocentris Fule Cells AG opracowywanie ogniw paliwowych

K2 Internet konsulting biznesowy w internecie Nokaut.pl internetowa porównywarka cen

Revotar Biopharmaceuticals AG firma biotechnologiczna

Tembit Software GmbH oprogramowanie standardowe oraz usługi konsultingowe dla spółek branży finansowej i zdrowotnej

DM IDMSA

Grzegorz Leszczyński

prezes

Biuro maklerskie jest czołowym graczem na rynku ofert publicznych. Jednocześnie bardzo aktywnie angażuje się w niektóre spółki, które za jego pośrednictwem zmierzają na GPW. IDMSA interesują przede wszystkim projekty inwestycyjne trwające najwyżej dwa lata i stopa zwrotu rzędu przynajmniej 50 proc. w ujęciu rocznym.

Mocni w preIPO

Stereo.pl sklep internetowy

Arteria outsourcing sprzedaży

Bomi delikatesy

Sagitarius Strzelec dystrybutor napojów

Bankier.pl portal finansowy

BBI Capital NFI

Dawid Sukacz

prezes

Fundusz ma w portfelu pakiety akcji dwóch spółek giełdowych, Tella i Pepeesu. Do debiutu przygotowuje się Bomi. BBI Capital szykuje się do nowej emisji akcji o łącznej wartości około 50 mln zł z ceną emisyjną 1,7 zł za walor. Środki mają posłużyć na nowe inwestycje.

Spadek po NFI

Bomi delikatesy

Tell dystrybutor sprzętu komórkowego

Pepees branża spożywcza

Hardex, IZNS spółki pozostałe z programu NFI

Midas NFI

Karina Wściubiak

p.o. prezes

Fundusz będący częścią grupy Romana Karkosika, dużego inwestora giełdowego, który dla drobnych graczy jest synonimem zysku. Planuje emisję 33 mln akcji o szacunkowej wartości 1 mld zł na nowe projekty. Większość środków miałaby zostać zainwestowana w telefonię komórkową oraz w projekty wydobycia ropy. Midas ma w portfelu głównie spółki z grupy Karkosika.

Kupił też od niego telekomunika-

cyjny Centernet za 0,77 mln zł.

Magia inwestora

Impexmetal przemysł metalowy

Alchemia przemysł hutniczy

Ferrum przemysł hutniczy

Centernet telekomunikacja

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu