Czytasz dzięki

Rynek się upomni

TOMASZ SOMMER
opublikowano: 09-01-2013, 00:00

Porównanie losów górnictwa węglowego oraz miedziowego w dwóch ostatnich dekadach prowadzi do wniosku, że nadmierna opiekuńczość państwa wcale nie pomaga.

Mimo wpompowanych przez budżet miliardów złotych sytuacja górnictwa węgla kamiennego pozostaje nieciekawa. Tymczasem zostawione samo sobie górnictwo miedziowe poradziło sobie doskonale na konkurencyjnym rynku, czując również presję akcjonariuszy — blisko 2/3 akcji KGHM Polska Miedź znajduje się w obrocie giełdowym.

Z porównania losów obu sektorów wynika także, że nie da się podtrzymywać wydobycia surowca, cieszącego się coraz mniejszym popytem. Wraz z rozwojem gospodarki zainteresowanie miedzią będzie rosło, a węgiel nieuchronnie, chociaż w Polsce dość powoli, staje się passé. Chowanie się branży przed wolnym rynkiem za plecami polityków jest rozwiązaniem na krótką metę. Oczywiście pewne przywileje da się okresowo wywalczyć, protestując w Warszawie na Wiejskiej albo w Alejach Ujazdowskich. Ale w dłuższej perspektywie rynek bezlitośnie upomni się o swoje.

TOMASZ SOMMER

wiceprezes Instytutu Globalizacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ SOMMER

Polecane