Rynek szuka bezpieczeństwa, norweska korona rośnie

TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ I REASEKURACJI WARTA SPÓŁKA AKCYJNA
20-09-2001, 17:20

Sumeet Desai

LONDYN (Reuters) - Kurs norweskiej korony, który poważnie wzrósł wobec dolara po zeszłotygodniowych atakach na USA, powinien nadal rosnąć, sądzą analitycy.

Gracze szukają bowiem miejsc, gdzie można w miarę bezpiecznie zainwestować pieniądze, obawiając się zawirowań związanych z ewentualnym odwetem Stanów Zjednoczonych po ubiegłotygodniowych atakach.

Norweska waluta osiągnęła w czwartek najwyższy od 17 miesięcy poziom wobec dolara. Jest to spowodowane popytem dealerów na bezpieczne waluty i perspektywą wzrostu cen ropy po atakach lotniczych na Nowy Jork i Waszyngton.

Analitycy uważają, że nadwyżka na norweskim rachunku obrotów bieżących, położenie kraju i jego pozycja wśród państw eksportujących ropę czyni z Norwegii doskonałe miejsce do inwestowania, wobec obaw, że wydarzenia w Stanach Zjednoczonych mogą wywołać recesję na świecie.

"Można trzymać się norweskiej waluty tak długo, jak długo będzie trwać niepewność" - powiedział Hans Redeker, strateg walutowy w BNP Paribas.

"Cena ropy rośnie wprost proporcjonalnie do niepewności, a Norwegia radzi sobie dobrze, gdyż znajduje się nad pokładami ropy" - dodał.

Norwegia jest największym eksporterem ropy nie zrzeszonym w OPEC i wydobywa około 3,2 milionów baryłek dziennie.

Norweską koronę wyceniano w czwartek na około 8,55 dolara, czyli pięć procent powyżej poziomu sprzed dwóch tygodni. Euro natomiast było warte 7,92 korony.

Analitycy twierdzą, że norweska waluta zyskała na środowej decyzji Narodowego Banku Norwegii, w myśl której pozostawiono stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Decyzja ta jest odmienna od tych podjętych przez większość banków centralnych na świecie, które obniżyły stopy procentowe próbując znormalizować sytuację po wydarzeniach w USA.

Analitycy uważają, że gdy na rynkach rośnie niechęć do podejmowania ryzyka, inwestorzy zwracają się ku krajom notującym wysoką nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących.

Norwegia ma obecnie nadwyżkę na poziomie 15 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB), a wzrost cen ropy może jeszcze przyczynić się do jej powiększenia.

"Norweska nadwyżka na rachunku obrotów bieżących jest teraz najwyższa od czasów Pierwszej Wojny Światowej" - powiedział Redeker, zwracając uwagę na fakt, że Norwegia była wówczas państwem neutralnym i dzięki temu przyciągała kapitał.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ I REASEKURACJI WARTA SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek szuka bezpieczeństwa, norweska korona rośnie