Rynek usług ma duży apetyt na biura

DK
opublikowano: 22-10-2018, 22:00

Oferta warszawskich biurowców przekracza już 5,4 mln mkw., a w budowie znajduje się kolejne 800 tys. mkw.

Według wyliczeń firmy doradczej Colliers International, w trzecim kwartale 2018 r. deweloperzy oddali 16,3 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie. To oferta dwóch budynków: Park Avenue, zrealizowanego przez spółkę o tej samej nazwie w Śródmieściu przy ul. Wspólnej, o powierzchni 12,5 tys. mkw., oraz kolejnego biurowca w kompleksie Koneser Centrum Praskie (bud. C) na Starej Pradze, liczącego ponad 3,8 tys. mkw. Za tę drugą inwestycję odpowiada konsorcjum spółek BBI Development i Grupa Liebrecht & wooD.

Jak wyliczają eksperci, od początku 2018 r. na stołecznym rynku deweloperzy oddali do użytku 190 tys. mkw., czyli 19 nowoczesnych biurowców, głównie w strefie centralnej miasta. Według danych Colliers International, w dniu oddania ich do użytku było już wynajęte około 70 proc. oferowanej powierzchni.

Atrakcyjne centrum

W ostatnim kwartale popyt, szacowany na 209 tys. mkw., lekko wyhamował w stosunku do drugiego kwartału 2018 r. (o 5,7 proc.). Jak jednak zwracają uwagę analitycy, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (czyli trzecim kwartałem 2017 r.), zanotujemy wzrost o 5,2 proc. Można więc przyjąć, że rynek nieruchomości biurowych w Warszawie ciągle jest w rozkwicie. Najwięcej biur wynajęto w strefie tzw. City Centre (33 proc.).

Do największych transakcji najmu zawartych od lipca do września 2018 r. należą: renegocjacja i ekspansja Deloitte w biurowcu Q22 (ponad 22,1 tys. mkw.), nowa umowa WeWork w Mennica Legacy Tower (14,2 tys. mkw.) i renegocjacja firmy Nestle w Nestle House (9,5 tys. mkw.). Analitycy firmy Colliers zwracają uwagę, że na stabilnym poziomie (16 proc.) pozostaje udział transakcji pre-let, czyli przednajmu w przypadku budynków znajdujących się przed lub w trakcie realizacji.

Aktywne coworkingi

Przy tak dużym popycie poziom pustostanów w Warszawie ciągle się obniża. W minionym kwartale zmalał o kolejne 1,1 p. p. i obecnie wynosi 10 proc., co oznacza ponad 543 tys. mkw. dostępnej powierzchni biurowej.

— Jest to najniższy poziom współczynnika pustostanów w Warszawie od początku 2013 r. — zaznacza Olga Drela, starszy analityk w dziale doradztwa i badań rynku Colliers International.

Do najbardziej aktywnych najemców na rynku zaliczają się firmy z sektora usług profesjonalnych — doradztwo, prawnicy i coworkingi. Ich udział w całkowitym najmie wynosi aż 40 proc. Tak duży odsetek wynika z rosnącej aktywności coworkingów.

— Tylko w minionym kwartale firmy coworkingowe wynajęły ponad 33 tys. mkw. i odpowiadają za 16 proc. całkowitego popytu odnotowanego w Warszawie w trzecim kwartale 2018 r. — szacuje Olga Drela.

Jednocześnie od początku lipca do końca września 2018 r. czynsze bazowe w Warszawie utrzymywały się na zbliżonym poziomie do drugiego kwartału 2018 r. Jak wyliczają eksperci Colliers International, miesięczne stawki za biura wynosiły od 14 do 24 EUR za mkw.

14-24 EUR za mkw. Tyle w trzecim kwartale 2018 r. wynosiły miesięczne czynsze za wynajem powierzchni biurowej w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu