Rynek w odmętach spekulacji

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 27-01-2021, 08:28

Dzisiejszy komentarz powinien być poświęcony wynikom BigTech, ewentualnie decyzji Fed, ale nie sposób nie zacząć od tego co dzieje się wokół spółki GameStop. Nie dlatego, że jest ważna dla gospodarki, ale właśnie dlatego że jest nieważna, ale obrazuje ważne symptomy obecnej fazy rynku i skutki polityki Fed.

GameStop to nie jest ani nowy kultowy producent gier, ani nowoczesna sieć e-commerce. To tradycyjny biznes – sieć fizycznych sklepów w USA sprzedających gry komputerowe. Jak się można domyśleć, nawet przed pandemią biznes ten napotykał na coraz większe problemy, gdyż dziś coraz więcej gier sprzedawanych jest online, przez takie serwisy jak Steam, czy bezpośrednio przez konsole. Jak również można się domyśleć, ograniczenia związane z pandemią były dodatkowym ciosem dla firmy, która przynosi coraz większe straty. Dlaczego zatem jej notowania przez ostatnie dwa tygodnie wzrosły o ponad 1200%?! Tylko i wyłącznie dlatego, że była to spółka z dużą ilością otwartych pozycji krótkich. Akcje zazwyczaj kupujemy, ale można je też pożyczyć i sprzedać, z obowiązkiem odkupienia. Oczywiście taki inwestor ma nadzieję, że odkupi je po niższej cenie, a gdy cena rośnie jego straty mogą być nieskończenie duże. Jest więc oczywistym, że przy dynamicznym wzroście ceny w pewnym momencie inwestor będzie musiał akcje odkupić, aby ograniczyć swoje straty. To jest właśnie nowa zabawa na Wall Street – stawianie pod ścianą tego rodzaju inwestorów i windowanie cen dozwolonych (często faktycznie beznadziejnych) spółek w celu zmuszenia do kapitulacji. Drugim fenomenem są twity Elona Muska, który podaje nazwę spółki (i zazwyczaj nic lub niewiele więcej) wywołując szturm inwestorów detalicznych. Wczoraj kombinację obydwu czynników widzieliśmy w przypadku GameStopa.

Jeżeli celem Rezerwy Federalnej było kompletne oderwanie rynków od ekonomicznej rzeczywistości to cel ten udało się zrealizować w stu procentach. W ostatnich tygodniach rynek kompletnie przestał być zainteresowany jakimikolwiek raportami makroekonomicznymi, czekając jedynie na „czeki Bidena” i to, które akcje one wywindują. Rezerwa Federalna oczywiście nawet dziś nie zająknie się w tej kwestii, a Powell będzie podkreślać, że nie może być nawet dyskusji o zmianie polityki, bo przecież gigantyczny deficyt sam się nie sfinansuje (wróć, oficjalnie: bo nasze wysiłki w kreowaniu miejsc pracy nadal są potrzebne). Decyzja Fed o 20:00, konferencja 20:30.

Z kronikarskiego obowiązku dodam, że dziś (wieczorem) dzień wyników wielkich techów -Apple, Facebook i Tesla. Zostawią one specjalnie zaniżony rynkowy konsensus w strzępach i jutro media będą rozpisywać się o ich potędze. Te biznesy oczywiście są wielkimi wygranymi pandemii, ale na tym etapie o cenach ich akcji nie decydują już przede wszystkim wyniki.

Na tym tle na rynku walut jest dość spokojnie. Kurs EURUSD ustabilizował się, co sprzyja też stabilności złotego. O 8:15 euro kosztuje 4,5416 złotego, dolar 3,7387 złotego, frank 4,2170 złotego, zaś funt 5,1392 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane