Rynki akcji w USA zaczęły tydzień spadkiem

opublikowano: 17-05-2021, 22:54

Dow Jones spadał na zamknięciu o 0,2 proc., S&P500 tracił 0,3 proc., a Nasdaq kończył dzień zniżką o 0,4 proc.

Ubiegły tydzień był najgorszym na amerykańskich rynkach akcji od zakończonego 26 lutego. Mimo to w poniedziałek nie pojawili się chętni do kupowania przecenionych akcji. Nie brakowało natomiast chętnych do sprzedaży. Jako powód spadków wskazywane były utrzymujące się obawy o inflację oraz dalsze przechodzenie inwestorów od akcji spółki wzrostowych do cyklicznych. Nastrojów nie zdołał poprawić nawet wiceszef Fed Richard Clarida ogłaszając z jednej strony, że amerykańska gospodarka może rosnąć nawet o 7 proc. w tym roku, a z drugiej przekonując, że niedawne rozczarowujące dane z rynku pracy oznaczają iż bank centralny jeszcze długo nie będzie myślał o ograniczaniu zakupów obligacji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu taniało 60 proc. spółek z S&P500. Podaż przeważała w 8 z 11 głównych segmentach indeksu. Największa przecena spotkała spółki świadczące szeroko rozumiane usługi telekomunikacyjne (-0,9 proc.). W piątce najmocniej taniejących znaleźli się bohaterowie głównej wiadomości dnia, a mianowicie Discovery (-5,5 proc., akcje z prawem głosu), który ma połączyć się z biznesem medialnym AT&T (-2,7 proc.). Największym popytem cieszyły się akcje spółek energii (2,3 proc.), gdzie zachętą było osiągnięcie przez ropę WTI najwyższej ceny od ponad dwóch lat.

Staniało 17 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej spadły kursy Walt Disney Company (-2,1 proc.), telekomu Verizon (-1,3 proc.) oraz Microsoftu (-1,2 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się dystrybutor leków Walgreens Boots Alliance (1,2 proc.), koncern naftowy Chevron (1,55 proc.) oraz chemiczny gigant Dow Inc. (2,0 proc.).

Na Nasdaq staniała mniejszość z notowanych na tym rynku 3,7 tys. spółek. Spadły jednak kursy większości spośród technologicznych blue chipów. W grupie FAANG zdrożały jedynie akcje Amazon.com (1,5 proc.) i Alphabet (0,5 proc.). Kurs Facebooka spadł o 0,15 proc., a Netflixa i Apple o 0,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane