Rynki będą czekać na dane o stanie gospodarki w USA

Henryk Ciszewski
23-02-2001, 19:14

LONDYN (Reuters) - W nadchodzącym tygodniu uczestnicy rynków finansowych będą z uwagą oczekiwać na dane ekonomiczne z USA, szczególnie na publikację we wtorek wskaźnika nastrojów konsumenckich, uważają analitycy.

W środę opublikowne zostaną dane dotyczące wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w USA, a w czwartek o wartości indeksu NAPM - obrazującego aktywność w sektorze przemysłowym.

"Dane dotyczące nastrojów konsumenckich będą miały kluczowe znacznie w nadchodzącym tygodniu. Alan Greenspan sam powiedział, że obserwuje wskaźniki nastrojów wśród konsumentów i w przemyśle, aby ocenić stopień spowolnienia gospodarczego w USA" - powiedział Adam Chester, ekonomista z Halifax Group Treasury w Londynie.

Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewają się spadku wskaźnika nastrojów konsumenckich w USA do 113,5 ze 114,4 punktu w poprzednim miesiącu.

"Jeżeli, jak oczekujemy, kolejne dane o nastrojach konsumentów będą gorsze, wówczas upewni to inwestorów w przekonaniu, że pod koniec marca Fed obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych" - dodał Chester.

Wartość indeksu NAPM na luty powinna wzrosnąć nieznacznie po spadkach w grudniu i styczniu. Analitycy liczą na wzrost indeksu do 41,8 z 41,2 punktu.

"Jednak nie oznacza to, że sytuacja w przemyśle ulega poprawie, a raczej, że nie jest tak zła jak miesiąc wcześniej" - powiedział John Shepperd, ekonomista z Dresdner Kleinwort Wasserstein.

W czwartek Europejski Bank Centralny (ECB) powinien pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tego zdania jest 49 z 50 analityków ankietowanych przez Reutera.

Spowolnienie gospodarcze w USA nie wydaje się mieć obecnie poważnego wpływu na wzrost w strefie euro, podczas gdy inflacja nadal znajduje się powyżej założonego przez bank centralny poziomu dwóch procent.

Inwestorzy będą czekali natomiast na konferencję prasową członków rady ECB podczas, której bank może zasygnalizować zmianę nastawienia w politycy monetarnej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Henryk Ciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynki będą czekać na dane o stanie gospodarki w USA