Rynki trawią piątkowe dane

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 08-02-2016, 11:48

W zeszłym tygodniu rynki oczekiwały na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy, natomiast gro uwagi w tym tygodniu będzie poświęcone wystąpieniu Janet Yellen.

Generalnie raport z Departamentu Pracy został odebrany przez rynki dość dobrze. Co prawda zatrudnienie wzrosło w styczniu mniej iż oczekiwano, bo o 151 tys. a dane za grudzień zostały zrewidowane w dół do 262 tys., jednak być może rynki spodziewały się jeszcze niższego odczytu. Ważne jednak, że wciąż obowiązuje pozytywny trend jest chodzi o wzrost zatrudnienia. Dopiero istotnie słabsze dane pojawiające się w kolejnych miesiącach mogłyby stać się argumentem dla bardziej gołębiego skrzydła za wstrzymaniem się z dalszymi podwyżkami stóp procentowych na jakiś czas. Z drugiej strony w styczniu spadła stopa bezrobocia do 4,9% z 5,0% oraz obserwowana była wyższa dynamika przeciętnych godzinowych zarobków w poprzednim miesiącu. Przeciętne godzinowe zarobki wzrosły w styczniu o 0,5% w ujęciu miesięcznym wobec prognozowanego wzrostu o 0,3% m/m i wzrostu o 0,0% w grudniu. W skali roku wzrost ten wyniósł 2,5%. W związku z tym obserwowany jest wzrost dynamiki płac, co powinno stanowić z kolei dla jastrzębiego skrzydła Fed za dalszą stopniową normalizacją polityki pieniężnej. Dane te dobrze wpisują się w ostatnie słowa Loretty Mester, że mając na uwadze ostatnie turbulencje na rynkach finansowych jest zbyt wcześnie, aby zmieniać podejście do polityki monetarnej. Przypomnę, że daniem szefowej oddziału Fed w Cleveland obecna kondycja gospodarki amerykańskiej daje zielone światło do dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. W tym kontekście kluczowe pozostaje stanowisko szefowej Fed w kwestii polityki monetarnej. Już w środę Yellen przemówiły po raz pierwszy od czasu grudniowego wzrostu kosztu pieniądza i z pewnością rynki interesowało będzie to jakich kolejnych kroków można spodziewać się ze strony FOMC. Jak na razie rynki na bazie kontraktów Fed Fund Futures wyceniają z niewielkim prawdopodobieństwem możliwość kolejnego wzrostu stóp w pierwszym półroczu 2016 roku.

Mieszane piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy ustabilizowały nieco sytuację na dolarze. Dzisiaj generalnie USD traci do większości walu, z kolei indeks dolarowy ponownie zbliżą się w okolice 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Jeśli środowe wystąpienie Yellen nie poprawi sentyment wokół amerykańskiej waluty i nie przyczyni się do jej umocnienia, to bardzo prawdopodobne, że rynki będą musiały przygotować się na większą korektę na dolarze. Dzisiejsze kalendarium jest praktycznie puste. Z Kanady poznamy dane dotyczące pozwoleń na budowy domów oraz będzie przemawiał Lane z BoC.  Opublikowany w dniu dzisiejszym indeks Sentix  ze strefy euro spadł do poziomu 6 pkt. z 9,6 pkt.

EURUSD

EURUSD odreagowuje piątkowe spadki. Najbliższy opór w postaci ostatnich maksimów lokalnych na tej parze znajduje się w okolicy 1,1240, poniżej istotnej geometryczne strefy oporu w rejonie 1,1263/73, gdzie przebiega 61,8% zniesienia fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,1714 oraz zniesienie zewnętrzne 161,8% całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1059 na 1,0710. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji wzrostów, do czego impulsem stało wybicie się górą z zakresu konsolidacji 1,07-1,10.

USDPLN

USDPLN znajduje się w ciekawym punkcie pod względem geometrycznym. Ostatnia korekta spadkowa na tej parze zniosła prawie 38,2% całości fali wzrostowej kształtującej się od 15 maja 2016 roku. Ponadto obecny ruch spadkowy zrównał się w stosunku 1:1 z maksymalną korektą spadkową we wspomnianym impulsie wzrostowym z poziomu 3,5217. Wobec powyższego strefa 3,9131-3,9213 powinna stanowić istotne geometryczne wsparcie, co może sprowokować niewielkie wzrosty na tej parze w dniu dzisiejszym.
 
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities S.A.

Polecane