Rynki wschodzące nabierają sił

Akcje z gospodarek emerging markets mają szansę zakończyć złą passę, uważają analitycy. Stawiają m.in. na kraje BRIC.

 

Stosunek indeksu MSCI Emerging Markets do głównego wskaźnika giełdy w Nowym Jorku S&P500 wzrósł o 9,9 proc. od dna zanotowanego 8 lipca. To oznacza, że kapitał zainwestowany 3 miesiące temu w akcje z rynków wschodzących byłby obecnie wart o jedną dziesiątą więcej niż ta sama kwota zainwestowana w akcje amerykańskie.

Jak tłumaczą specjaliści Bespoke Investment Group, z jednej strony jest to związane z blokadą amerykańskiego rządu i patem w rozmowach o podniesieniu limitu zadłużenia. Z drugiej strony gospodarki wschodzące znajdują się w dogodnej sytuacji, by skorzystać na rozpoczynającym się ożywieniu w strefie euro i innych częściach globu. — Cyrk w Waszyngtonie popsuł nastawienie inwestorów do USA — uważają analitycy firmy doradczej. Jak oblicza agencja Bloomberg, jeszcze w lipcu współczynnik notowań na rynkach wschodzących i w USA znajdował się najniżej od dna kryzysu finansowego z 2008 r.

Był także aż o 43 proc. niższy niż na szczycie z października 2010 r. Wtedy szczyt relatywnej siły rynków wschodzących wypadł tuż przed rozpoczęciem przez Fed słynnego drugiego programu skupu aktywów. Doprowadził on do dalszych zwyżek cen surowców oraz przegrzania, a później załamania koniunktury na rynkach wschodzących.

Tymczasem BofA Merrill Lynch wskazuje na dalszy potencjał zwyżek akcji z krajów grupy BRIC. To skrót oznaczający Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, czyli największe gospodarki rozwijające się świata. Jak szacuje Ajay Kapur, strateg banku, akcje z rynków wschodzących są wciąż niedowartościowane o 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynki wschodzące nabierają sił