Rynkowy test dla akademickich innowacji

opublikowano: 12-11-2013, 00:00

Jak komercjalizować naukowe pomysły? Pomogą w tym fundacja i Centrum Kompetencji Seed i Start-up w Olsztynie.

Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media” poszukuje pracowników jednostek naukowych, doktorantów, studentów oraz absolwentów uczelni (do roku od zakończenia studiów) z województwa warmińsko-mazurskiego, w sumie 100 osób lub zespołów, planujących komercjalizację np. prac badawczych.

To kolejny etap projektu „PI Innowacje Przyszłością Regionu”, którego celem jest opracowanie, przetestowanie i popularyzacja metody ułatwiającej instytucjom wspierającym rozwój lokalnej przedsiębiorczości wprowadzanie na rynek innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych, opartych na pomysłach akademickich (w dalszej części projekt będzie konsultowany z trzema wybranymi instytucjami).

Fundacja będzie prowadzić rekrutację do testowej inkubacji maksymalnie do końca stycznia 2014 r. Uczestnikom oferuje pakiet szkoleniowo-doradczy. W pierwszym etapie zgłoszone koncepty zostaną poddane ocenie merytorycznej, przeanalizowany będzie ich potencjał rynkowy.

Wybranych 50 osób lub zespołów przejdzie również testy kompetencyjne i analizę cech osobowościowych. Finalnie wyłonionych zostanie 15 osób, które otrzymają pomoc w przygotowaniu kompletnych biznesplanów, dokumentacji inwestycyjnej i analizy prawnej (zwłaszcza w kontekście praw własności intelektualnej). Grupa ta przetestuje opracowany system inkubowania przedsięwzięć typu spin off/out od momentu analizy założeń do prezentacji pomysłu właśnie przed potencjalnym inwestorem. Uczestnicy będą mogli liczyć na rekomendacje i kontakty do inwestorów.

W ramach projektu w Olsztynie uruchomiono też niedawno Centrum Kompetencji Seed i Start-up, ośrodek wyposażonym.in. w salę konferencyjną i salki spotkań. Zapowiada, że Maciej Kubisty, kierownik projektu, ośrodek będzie mógł kontynuować działalność również po zakończeniu realizacji „PI Innowacje Przyszłością Regionu”, choć już na komercyjnych zasadach. Ma stać się miejscem, do którego po wsparcie będzie się mógł zgłosić każdy, kto planuje wprowadzenie na rynek przedsięwzięć biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu