Rypin buduje Astro-szkołę

MBE, PAP
10-02-2010, 13:05

Władze miasta chcą miał najbardziej kosmiczną placówkę w województwie.


Burmistrz Rypina (woj. kujawsko-pomorskie) Marek Błaszkiewicz wpadł na pomysł nie z tej Ziemi. Przekształca Zespół Szkół Miejskich w Astro-szkołę. Ściany i dach budynku ozdobią, m.in. układ słoneczny i znaki zodiaku. Odnowiony zostanie też dziedziniec, na którym prowadzone będą zajęcia, a uczniowie będą mogli też spędzać wolny czas – znajdzie się tam zegar słoneczny. W Astro-szkole powstanie też „Ogród doświadczeń”, czyli ścieżka edukacyjna wyposażona w stanowiska i eksponaty, na których będzie można przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska związane z fizyką, astronomią, geografią i biologią. Pojawi się też orbitarium – nowa sala dydaktyczna ze sprzętem multimedialnym, a także sala wystawowa poświęcona astronomii i jej osiągnięciom na przestrzeni dziejów. Burmistrz Rypina ma nadzieję, że w Astro-szkole uczniowie będą chętniej uczyli się przedmiotów ścisłych.

Odnowa rypińskiej szkoły wpisuje się w większy projekt województwa kujawsko-pomorskiego o nazwie „Astro-baza”. Autorski pomysł samorządu województwa przewiduje budowę nowoczesnych, w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w 14 miejscowościach. Jedno z nich powstanie właśnie w Rypinie.
– Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych – chwali się Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Rypińskie obserwatorium będzie kosztować ok. 200 tys. zł, ale w 65 proc. będzie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Rypin stara się też o dofinansowanie Astro-szkoły, na całą jej infrastrukturę miasto potrzebuje ponad 4 mln zł. Centrum fizyczno-astronomiczne, które powstanie na jej terenie będą mogli odwiedzać wszyscy mieszkańcy miasteczka. Ma stać się ono lokalnym centrum popularyzacji astronomii. Projekt Astro-szkoły uznany został za jedną z najlepszych inwestycji ubiegających się o unijną dotację w konkursie „Wygramy razem Euro”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Rypin buduje Astro-szkołę