Rząd będzie radzić o G-8

Agnieszka Berger
opublikowano: 28-05-2002, 00:00

Być może już podczas dzisiejszego posiedzenia rząd zajmie się sprawą prywatyzacji grupy G-8. Rada Ministrów musi zezwolić ministrowi skarbu na sprzedaż większościowych pakietów akcji ośmiu energetycznych spółek dystrybucyjnych.

Warunki przetargu, a także obowiązujący program (uchwalony przez poprzedni rząd), przewidywały sprzedaż inwestorowi do 25 proc. akcji spółek z grupy. Tymczasem Wiesław Kaczmarek, szef MSP, zamierza zbyć możliwie szybko większościowy pakiet walorów. Nieoficjalnie mówi się, że już po trzech miesiącach inwestor zwiększy udział w kapitale G-8 z 25 do 60 proc.

Bardziej istotne wydaje się jednak to, kto ostatecznie zostanie inwestorem w grupie. Na placu boju pozostali niemiecki koncern energetyczny E.ON i El-Dystrybucja — spółka celowa kontrolowana przez Jana Kulczyka. Wiesław Kaczmarek już od dłuższego czasu odwleka decyzję o przyznaniu jednemu z chętnych wyłączności negocjacyjnej. Nieoficjalnie wiadomo, że minister nie kwapi się do wyboru El-Dystrybucji, ta jednak oferuje wyższą niż Niemcy cenę. Niewykluczone, że na posiedzeniu rządu szef MSP przedstawi szczegóły obu ofert zakupu G-8 i poprosi Radę Ministrów o dokonanie wyboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rząd będzie radzić o G-8