Rząd chce by OFE inwestowały w projekty infrastr.-Hausner

11-01-2003, 18:29

RYTRO (Reuters) - Rząd chce, aby Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), główni gracze na polskim rynku papierów dłużnych oraz akcji, inwestowały w rządowe projekty infrastrukturalne, powiedział w sobotę minister gospodarki Jerzy Hausner.

"Z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury chcemy przedstawić funduszom propozycje dotyczące inwestowania w przedsięwzięcia infrastrukturalne i mogę powiedzieć, że mamy w tej sprawie pozytywny odzew" - powiedział dziennikarzom Hausner.

Polska, która przez 13 lat od upadku komunizmu w 1989 roku wybudowała tylko 145 kilometrów autostrad, poszukuje niebudżetowych środków finansowych na ambitny cel rozbudowy autostrad, częściowo finansowany przez środki z Unii Europejskiej.

Na koniec 2002 roku, 10 największych funduszy zarządzało aktywami ponad 28 miliardów złotych, inwestowanymi głównie w obligacje.

Hausner powiedział też, że sprawa długów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wobec OFE i kwestia sposobu ich spłaty leży teraz w gestii Ministerstwa Finansów. Dodał, że jednorazowa spłata jest "niemożliwa do wykonania".

Zadłużenie ZUS wobec OFE, wynikające z zaległości w płaceniu składek za okres od 1 kwietnia 1999 roku do 31 października 2002, sięga około sześciu miliardów złotych, od których narosły dwa miliardy złotych odsetek.

"W grudniu została wypracowana koncepcja, która zostanie przedstawiona na najbliższym styczniowym spotkaniu ZUS, OFE, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Pracy. Teraz ruch jest po stronie Ministerstwa Finansów, ponieważ to minister finansów musi podjąć decyzję o sposobie oddłużenia" - powiedział Hausner. "To na pewno będą jakieś obligacje, ale dziś nie mogę powiedzieć jakie" - dodał.

Do tej pory pojawiały się różne pomysły spłaty zadłużenia. Początkowo Skarb Państwa miał przejąć zobowiązania ZUS wobec OFE i zamienić je na obligacje. Odsetki od tych zaległości, czyli około dwóch miliardów złotych miałyby zaś zostać spłacone w gotówce.

Następnie resorty pracy i finansów uzgodniły, że 100 procent zaległości zostanie spłacone obligacjami, zaś w październiku ubiegłego roku minister Hausner wstrzymał ostatni projekt na trzy miesiące, aby powrócić do wariantu gotówkowo-obligacyjnego.

By jednak można było go zastosować konieczna jest poprawa poziomu identyfikacji składek, czyli ZUS musi wiedzieć dokładnie, ile jest winien poszczególnym członkom funduszy.

((Autor: Wojciech Żurawski; Redagowała: Barbara Woźniak; Reuters Messaging: barbara.wozniak.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd chce by OFE inwestowały w projekty infrastr.-Hausner