Rząd chce wywłaszczyć tysiące firm

opublikowano: 10-10-2014, 00:00

Majątki spółek, które do końca 2015 r. nie zarejestrują się w KRS, oraz „karnie” z niego wykreślonych, ma przejąć skarb państwa

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) przymierza się do zrobienia porządków w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Na pierwszy ogień mają pójść tzw. martwe spółki, czyli takie, które są w rejestrze, ale faktycznie nie prowadzą działalności. Zostaną wykreślone z rejestru sądowego, stracą osobowość prawną, a ich majątki za darmo (bez odszkodowania) przejmą starostowie jako reprezentanci skarbu państwa. To samo ma się stać z majątkami spółek, które latami unikały rejestracji w KRS i nie zarejestrują się do końca 2015 r.

Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości, ma ogromną szansę przełamać niemoc poprzedników i oczyścić obrót prawny z martwych spółek, zaśmiecających Krajowy Rejestr Sądowy.
Zobacz więcej

NAJWYŻSZY CZAS:

Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości, ma ogromną szansę przełamać niemoc poprzedników i oczyścić obrót prawny z martwych spółek, zaśmiecających Krajowy Rejestr Sądowy. WM

Odmulanie rejestru

Resort sprawiedliwości argumentuje, że w KRS może zalegać nawet 75 tys. martwych spółek, co negatywnie wpływa na przejrzystość rejestru, a przede wszystkim na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Reforma ma polegać na ich wykreśleniu bez przeprowadzania procesu likwidacyjnego (co zmniejszy koszty) oraz wywłaszczeniu majątków na rzecz państwa. To, że spółka jest „martwa”, nie oznacza, że nie ma żadnego majątku. Wiele z nich ma prawa do nieruchomości, znaków towarowych itp.

Obowiązek rejestracji spółek kapitałowych w KRS istnieje od kilkunastu lat. Niestety wiele firm z różnych względów się od niego uchyla. Rządowi już kilkakrotnie nie udało się ich skłonić do rejestracji. Dlatego drugim elementem reformy jest próba przymuszenia opornych groźbą wywłaszczenia i przejęcia majątków przez państwo. „Projektowane rozwiązanie ma zdyscyplinować podmioty niezarejestrowane w KRS do złożenia wniosku o wpis najpóźniej w dniu 31 grudnia 2015 r. Aby ten obowiązek nie był lekceważony, musi być on zagrożony dolegliwością, którą będzie nieodpłatne nabycie przez skarb państwa mienia podmiotów, które się nie przerejestrują” — czytamy w stanowisku MS.

W trakcie uzgodnień międzyresortowych krytycznie o propozycjach MS wypowiedziało się Rządowe Centrum Legislacji (RCL), zarzucając im niezgodną z konstytucją ingerencję w prawo własności. Rządowi prawnicy podkreślają też, że nowe przepisy zadziałają nie tylko wobec spółek niewykazujących od lat żadnej aktywności na rynku, ale również wobec funkcjonujących. MS zasłania się tym, że nie wiadomo, które ze spółek niezarejestrowanych w KRS rzeczywiście działają, a które nie, i że „brak jest jakichkolwiek możliwości dokonania takich ustaleń”.

— Przesadzone są szacunki mówiące, że martwych spółek w KRS może być nawet 75 tys. Od lat zajmuję się KRS i, moim zdaniem, nie ma ich więcej niż 30 tys. Uporządkowanie rejestru poprzez wykreślanie takich spółek bez przeprowadzania likwidacji nie jest jednak złym pomysłem. Według naszych szacunków, spółek, które unikają rejestracji w KRS, może być około 80 tys. — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

Studzi jednak entuzjazm resortu sprawiedliwości w sprawie przejmowania majątków.

— Spora część spółek kapitałowych będących poza KRS nie ma żadnego majątku. Także na majątki spółek martwych, niewykreślonych z rejestru, rząd nie ma co liczyć. Wiele z nich nie podjęło żadnej działalności i nie nabyło majątku. Dlaczego nie zostały wykreślone? Bo właściciele nie chcieli ponosić kosztów likwidacji, a nie są one niskie. Ponadto nie można dokonać likwidacji spółki, która ma długi, a takich też jest niemało — mówi Jarosław Nowrotek.

Dzika egzekucja?

Projekt stanowi, że wierzycieli przejętych spółek spłacać będą starostowie. Ministerstwo Finansów krytykuje propozycję, aby spłata odbywała się w myśl reguły „kto pierwszy, ten lepszy”.

— Jeśli wierzyciele zgłosili roszczenia, to wykreślenie spółki bez likwidacji nie jest możliwe. Natomiast wierzytelności wobec spółek od wielu lat będących poza KRS mogły się przedawnić. Planowana reforma jest konieczna, bo dłużej nie można tolerować obecnego bałaganu — uważa Łukasz Bernatowicz, ekspert Business Centre Club.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) krytykuje propozycję wykreślania z KRS spółek, które były wzywane do rejestracji jeszcze przed wejściem w życie projektowanej nowelizacji.

„W ten sposób naruszona zostanie zasada pewności prawa a proponowana regulacja może narazić się na zarzut niekonstytucyjności” — ostrzega Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, krytykuje natomiast propozycję wywłaszczenia. Pomysł, aby majątek ot tak był nabywany przez skarb państwa z dniem wykreślenia spółki z KRS, jest trudny do zaakceptowania i nosi znamiona wywłaszczenia” — zaznacza w swojej opinii szefowa Lewiatana.

351,5 tys. Tyle spółek jest zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym…

18,4 tys. …wobec tylu zarejestrowanych spółek toczy się postępowanie likwidacyjne.

 

OKIEM SAMORZĄDOWCA

Formuła nie do przyjęcia
MAREK WÓJCIK, dyrektor Związku Powiatów Polskich

To absolutnie zły pomysł, by starostowie w imieniu skarbu państwa zarządzali mieniem przejętym od spółek. Wyprostowanie zagmatwanego stanu prawnego będzie generowało duże koszty, a nie ma żadnej gwarancji jakichkolwiek zysków z tego tytułu. Ta formuła jest nie do przyjęcia. Niech rząd majątki tych spółek przekaże wojewodom, którzy mają większe możliwości organizacyjne i finansowe do wykonywania tego zadania.

Cięcie kosztów

Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że dzięki automatycznemu wykreśleniu z KRS martwych spółek budżet państwa zaoszczędzi rocznie 285-356 mln zł. Resort zaznacza, że skreślenie tych podmiotów z rejestru wymaga obecnie przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, którego koszty wynoszą co najmniej 5 tys. zł za jedną spółkę. Koszt automatycznego wykreślenia ma spaść do 250 zł. Znikną także ponoszone przez KRS coroczne koszty nieefektywnych postępowań przymuszających. Wiążą się one z obiegiem pism sądowych (ok. 50 zł), nałożeniem grzywny i zazwyczaj bezskuteczną próbą jej egzekucji (1-2 tys. zł).

Źródło: MS

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd chce wywłaszczyć tysiące firm