Rząd chce zmiany systemu waloryzacji rent i emerytur

opublikowano: 26-02-2003, 12:15

Rząd chce, aby waloryzacja rent i emerytur następowała dopiero po określeniu przez GUS wskaźnika cen towarów i usług w poprzednim roku. Nad projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym byłych pracowników służb mundurowych dyskutuje w środę Sejm.

Do tej pory waloryzacja odbywała się w oparciu o planowaną inflację. Prognozy te często nie jednak nie sprawdzały. Przy zaniżeniu jej poziomu w prognozie rencistom i emerytom wypłacano mniejsze świadczenia. Powodowało to konieczność wypłat wyrównań, czego nie uwzględniano w budżecie.

Rządowy projekt przewiduje, że waloryzacja będzie określana na podstawie faktycznych wskaźników. Wzrost kwot rent i emerytur będzie następować 1 marca, a nie 1 czerwca, jak to się dzieje obecnie. Podstawą do naliczania świadczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w roku poprzedzającym termin waloryzacji.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd chce zmiany systemu waloryzacji rent i emerytur