Czytasz dzięki

Rząd daje granty na elektromobilność

opublikowano: 12-11-2019, 22:00

Po ponad 40 mln zł na fabryki dostaną Johnson Matthey Batteries w Koninie i SK Hi-Tech w Dąbrowie Górniczej.

Rząd zapowiedział wsparcie elektromobilności i słowa dotrzymuje. Umowy na granty z programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki podpisały brytyjski Matthey Batteries i koreański SK Hi-Tech. Matthey Batteries, który ma już w Gliwicach zakłady akumulatorów litowo-jonowych i katalizatorów, zamierza w Koninie w woj. wielkopolskim zbudować zakład produkcji materiałów do baterii do samochodów elektrycznych. Firma chce wydać do końca 2022 r. 986,3 mln zł i zatrudnić do końca 2025 r. 201 osób, w tym 91 z wyższym wykształceniem, a etaty utrzymać przez co najmniej pięć lat. Projekt został przez urzędników Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oceniony na 34 z możliwych 45 punktów, a rekomendowana wysokość grantu wyniosła 81,2 mln zł. SK Innovation zbuduje w Dąbrowie Górniczej fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych. Rząd wypłaci spółce prawie 47,6 mln zł grantu.

Koreańczycy chcą do końca 2021 r. zainwestować 1,075 mld zł i zatrudnić 301 osób, w tym 31 z wyższym wykształceniem. Obiecują — zgodnie z wprowadzonymi niedawno zmianami w programie wsparcia inwestycji — że 15 proc. grantu przeznaczą na współpracę z uczelniami wyższymi (przygotowanie zawodowe specjalistów, tworzenie kursów w ramach studiów podyplomowych), rozwój szkolnictwa zawodowego i technicznego (np. inwestycje w park maszynowy i narzędziowy czy tworzenie klas patronackich) lub płatne praktyki i staże dla uczniów techników i szkół zawodowych. Projekt uzyskał 34 na 45 punktów, a rekomendowany grant był nawet odrobinę niższy od ostatecznie przyznanego (46,5 mln zł).

Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki funkcjonuje od 15 lat. W październiku rząd go znowelizował: wydłużył program do 2030 r. i zwiększył budżet do ponad 3,5 mld zł. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało zmiany, które ułatwią skorzystanie z programu małym i średnim polskim firmom — w przypadku produkcyjnej inwestycji innowacyjnej wystarczy wydać zaledwie 7 mln zł i stworzyć 20 miejsc pracy (wcześniej trzeba było zainwestować co najmniej 160 mln zł).

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane