Rząd daje granty na elektromobilność

opublikowano: 12-11-2019, 22:00

Po ponad 40 mln zł na fabryki dostaną Johnson Matthey Batteries w Koninie i SK Hi-Tech w Dąbrowie Górniczej.

Rząd zapowiedział wsparcie elektromobilności i słowa dotrzymuje. Umowy na granty z programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki podpisały brytyjski Matthey Batteries i koreański SK Hi-Tech. Matthey Batteries, który ma już w Gliwicach zakłady akumulatorów litowo-jonowych i katalizatorów, zamierza w Koninie w woj. wielkopolskim zbudować zakład produkcji materiałów do baterii do samochodów elektrycznych. Firma chce wydać do końca 2022 r. 986,3 mln zł i zatrudnić do końca 2025 r. 201 osób, w tym 91 z wyższym wykształceniem, a etaty utrzymać przez co najmniej pięć lat. Projekt został przez urzędników Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oceniony na 34 z możliwych 45 punktów, a rekomendowana wysokość grantu wyniosła 81,2 mln zł. SK Innovation zbuduje w Dąbrowie Górniczej fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych. Rząd wypłaci spółce prawie 47,6 mln zł grantu.

Koreańczycy chcą do końca 2021 r. zainwestować 1,075 mld zł i zatrudnić 301 osób, w tym 31 z wyższym wykształceniem. Obiecują — zgodnie z wprowadzonymi niedawno zmianami w programie wsparcia inwestycji — że 15 proc. grantu przeznaczą na współpracę z uczelniami wyższymi (przygotowanie zawodowe specjalistów, tworzenie kursów w ramach studiów podyplomowych), rozwój szkolnictwa zawodowego i technicznego (np. inwestycje w park maszynowy i narzędziowy czy tworzenie klas patronackich) lub płatne praktyki i staże dla uczniów techników i szkół zawodowych. Projekt uzyskał 34 na 45 punktów, a rekomendowany grant był nawet odrobinę niższy od ostatecznie przyznanego (46,5 mln zł).

Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki funkcjonuje od 15 lat. W październiku rząd go znowelizował: wydłużył program do 2030 r. i zwiększył budżet do ponad 3,5 mld zł. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało zmiany, które ułatwią skorzystanie z programu małym i średnim polskim firmom — w przypadku produkcyjnej inwestycji innowacyjnej wystarczy wydać zaledwie 7 mln zł i stworzyć 20 miejsc pracy (wcześniej trzeba było zainwestować co najmniej 160 mln zł).

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane