Rząd dofinansuje mieszkanie, ale domu tylko pół

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 22-09-2009, 00:00

Zakup mieszkania w rządowym programie "Rodzina na swoim" wciąż się opłaca. Domu — już niekoniecznie.

Udzielono już 19 tys. preferencyjnych kredytów na ponad 3,2 mld zł

Zakup mieszkania w rządowym programie "Rodzina na swoim" wciąż się opłaca. Domu — już niekoniecznie.

Korzystając z rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych można kupić mieszkanie lub dom. Od początku tego roku udzielono już 19 tys. kredytów na łączną kwotę około 3,2 mld zł. Tylko w sierpniu preferencyjny kredyt zaciągnęło ponad 2,9 tys. osób na ponad 519 mln zł. To, co prawda o 477 osób mniej niż w lipcu, ale eksperci twierdzą, że to tylko chwilowy przestój, spowodowany sezonem urlopowym. Bo popularność programu wśród deweloperów i poszukujących mieszkania nie słabnie. Większe zainteresowanie wykazują także kolejne banki, które chcą udzielać kredytów z dopłatami.

Do wyboru, do koloru

Mieszkania, przy których zakupie można skorzystać z państwowych dopłat do kredytu, ma już w ofercie prawie każdy deweloper. Nie może ono być większe niż 75 mkw., a cena za metr nie może przekraczać limitów ustalonych dla poszczególnych miast i województw. Na przykład dla Warszawy w III kwartale 2009 r. jest to 7257 zł, a dla pozostałych miast województwa mazowieckiego 4326 zł. Wobec ograniczenia przez banki dostępności kredytów hipotecznych w obcych walutach wzrosła popularność pożyczek zaciąganych w złotówkach. Deweloperzy, by przyciągnąć klientów, zaczęli więc masowo reklamować mieszkania jako dostępne w ramach programu "Rodzina na swoim".

— Właściwie w każdej inwestycji mamy lokale sprzedawane z rządowym dofinansowaniem. W Warszawie są to: Dom na Górce i osiedle Sokratesa, a w Kielcach Jagiellońska Point — wymienia Michał Kubicki, dyrektor generalny Volumetric MK Polska.

Dom Development prawie 50 proc. lokali oferuje jako kwalifikujące się do dopłat.

— Od początku roku w ramach programu "Rodzina na swoim" sprzedaliśmy 70 mieszkań. Kolejne można wciąż kupić na naszych czterech nowych osiedlach: Róży Wiatrów, Miasteczko Regaty, Derby i Akacje — wylicza Radosław Bieliński, specjalista ds. komunikacji i marketingu w Dom Development.

Po prostu w czasie kryzysu deweloperzy są bardziej skłonni dostosowywać ceny do limitów zapisanych w ustawie.

— Oczywiście, taki zabieg nie jest możliwy, kiedy budujemy lokale o podwyższonym standardzie lub apartamentowce, ale kiedy różnica między naszą ceną a górnym pułapem programu jest niewielka, to jesteśmy gotowi obniżyć cenę, by mieszkanie znalazło się w programie — informuje Michał Kubicki.

Nie tylko mieszkania

Z kredytu z dopłatami mogą skorzystać także ci, którzy chcą kupić od dewelopera lub samodzielnie wybudować dom. W tym drugim przypadku wypłata z kredytu odbywa się stopniowo, wraz z postępem prac. Jednym z warunków jest powierzchnia domu — nie może przekroczyć 140 mkw. Kredyt może posłużyć sfinansowaniu całego kosztu budowy domu według projektu technicznego.

— Bankowa interpretacja ustawy wskazuje na możliwość skredytowania wszelkich prac, które doprowadzą do minimalnego standardu pozwalającego na zamieszkanie, czyli umożliwiającego dopuszczenie do użytkowania. Wyjaśnienie Ministerstwa Infrastruktury wskazuje, że możliwe jest również skredytowanie np. białego montażu i podłóg. Nie można jednak skredytować zakupu działki, więc klient musi budować na własnej. W przypadku kredytu na dokończenie budowy w praktyce kupuje się działkę z rozpoczętą budową — wyjaśnia Krzysztof Kluska z Home Broker.

Limity kosztów budowy metra kwadratowego domu są identyczne jak w przypadku zakupu mieszkania. Ale inny jest system dofinansowania kredytu. Choć dom może mieć najwyżej 140 mkw., to bank i tak dofinansuje odsetki od kredytu tylko od zakupu 75 mkw. Nie jest to zatem dla kupujących lub budujących dom zbyt atrakcyjne, bo w efekcie dofinansowanie okazuje się stosunkowo niewielkie.

19

tys.

Tylu kredytów w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim" udziliły polskie banki od początku 2009 r.

3,2

mld zł

a taka była ich łączna wartość.

Marta

Sieliwierstow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu