Rząd dokręca motośrubkę

Paweł Janas
16-07-2010, 13:56

Resort infrastruktury zaostrza przepisy dotyczące wymagań technicznych dla aut. Czy to zrewolucjonizuje rynek?

Od dawna część branży motoryzacyjnej alarmuje, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasz kraj został zaśmiecony autozłomem z Zachodu. Wiele spośród najstarszych samochodów to kpina z norm ochrony środowiska oraz zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Odpowiadając na postulaty branży, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań technicznych dla pojazdów. Ich niespełnienie ma grozić uznaniem tych aut za pojazdy wycofane z eksploatacji. Do 21 lipca resort czeka na uwagi branży na temat dokumentu.

Z jednej strony dominuje opinia, że nowe przepisy stanowią dobry krok ku poprawie dbałości o ekologię i bezpieczeństwo na drodze (choć pewien niepokój może budzić fakt, że nie będą dotyczyły np. służb mundurowych czy autobusów). Mogłyby też stanowić wstęp do wprowadzenia w przyszłości podarku opartego na parametrach ekologicznych, który zastąpiłby akcyzę na auta. Niestety, zdaniem ekspertów, nowe przepisy mogą pozostać martwe.

— Samo ich wdrożenie niewiele zmieni, dopóki nie będzie uzdrowiony system kontroli pojazdów. Obecnie jest on na tyle nieszczelny, że przepuszcza na krajowe drogi wiele niesprawnych technicznie i zanieczyszczających środowisko pojazdów — mówi Wojciech Drzewiecki, prezes firmy Samar, monitorującej krajowy rynek motoryzacyjny.

Dodaje, że to od rządu, w tym przypadku resortu infrastruktury, zależy stworzenie systemu skutecznego nadzoru nad stacjami diagnostycznymi.

— Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom to konstytucyjny obowiązek państwa, powinien dotyczyć także zapewnienia bezpieczeństwa na drodze — dodaje szef Samaru.

Do 21 lipca resort czeka na uwagi branży na temat dokumentu.
Zobacz więcej

Do 21 lipca resort czeka na uwagi branży na temat dokumentu.

Więcej w piątkowym Pulsie Biznesie

KUP ONLINE>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd dokręca motośrubkę