Rząd ma się zająć gruntami

Mira Wszelaka
03-04-2003, 00:00

MSWiA zapowiada, że nowelizacja ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

Wszystko wskazuje na to, że ustawa określająca nowe zasady nabywania nieruchomości przez obcokrajowców pojawi się zaraz po referendum unijnym — i to mimo, że jej projekt jest już niemal gotowy.

— Prace nad ustawą są już bardzo zaawansowane. Obecnie trwają ostatnie uzgodnienia międzyresortowe z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do końca czerwca Rada Ministrów powinna przesłać projekt do Sejmu — mówi Piotr Mück, dyrektor departamentu zezwoleń i koncesji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do chwili członkostwa Polska powinna uregulować sytuację prawną m.in. wielu unijnych podmiotów, które weszły w posiadanie nieruchomości np. w wyniku umów prywatyzacyjnych czy zakładania podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału krajowego, bez stosownego zezwolenia MSWiA. Taki cel przyświeca resortowi przy nowelizacji ustawy. Rozwiązaniem ma być abolicja, która może się też okazać furtką dla nielegalnych transakcji. Uczestniczący w seminarium zorganizowanym przez UKIE paneliści nie chcieli komentować takiej możliwości. Zdaniem Piotra Mücka, nie można mówić o konkretnych rozwiązaniach, dopóki ustawa nie opuści gabinetów ministerialnych.

Jak podkreśla Tomasz Krawczyk, ekspert z Departamentu Prawa Europejskiego w UKIE, określenie zasad nabywania nieruchomości przez cudzoziemców leży w gestii państw członkowskich UE.

W wyniku negocjacji z UE Polska uzyskała prawo do ograniczenia w nabywaniu ziemi i tzw. drugich domów, które nie mogą być rozszerzane. W zależności od województwa okres ochronny na kupno gruntów ma wynosić od 7 do 12 lat, a na kupno drugich domów — 5.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd ma się zająć gruntami