Rząd nie rozmawia, bezrobocie spada

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 07-12-2006, 00:00

Posłowie apelują do rządu, by poważnie zajął się umową społeczną.

Tymczasem bezrobocie i bez niej spada do nienotowanych od lat poziomów.

Posłowie zaapelowali do rządu o przeprowadzenie debaty publicznej i przyspieszenie prac nad umową społeczną. W przyjętym przez Sejm apelu czytamy m.in., że najważniejszym wyzwaniem dla naszej gospodarki jest zmniejszenie bezrobocia i zatrzymanie masowej emigracji młodych, wykwalifikowanych Polaków.

„Kluczem do tego jest ścisła współpraca wszystkich partnerów rynku pracy, a jej istotnym elementem jest zawarcie umowy społecznej” — głosi apel.

Prace nad umową rozpoczęły się jeszcze w marcu, jednak, jak relacjonuje Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dotąd udało się jedynie uzgodnić priorytety i obszary, jakich miała dotyczyć.

— Miały być powołane zespoły do pracy nad poszczególnymi priorytetami. Jednak od wakacji stoimy w miejscu, bo za każdym razem, gdy chcemy rozmawiać na tematy zdefiniowane dla umowy, po stronie rządowej nie ma nikogo decyzyjnego. Sytuacja wygląda tak, że razem ze związkami zawodowymi czekamy, jednak strona rządowa wciąż nie jest gotowa — mówi Małgorzata Krzysztoszek.

Jej zdaniem, poselski apel mógłby przynieść skutek, gdyby rządowi rzeczywiście zależało na umowie.

Umowa społeczna ma zawierać m.in. rozwiązania dotyczące wzrostu zatrudnienia i zmniejszenia bezrobocia. W tym ostatnim przypadku rzeczywistość obecnie zaskakuje ekonomistów. I to pozytywnie. Według resortu pracy, w listopadzie bezrobocie spadło z 14,9 do 14,8 proc. Zdaniem Anny Kalaty, która kieruje ministerstwem, pod koniec roku stopa bezrobocia może obniżyć się do 14,7 proc. Byłby to pierwszy od dziesięciu lat spadek stopy bezrobocia w grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu