Rząd opłaci składki w COPA i COGECA

Polska Agencja Prasowa SA
06-12-2005, 18:15

Rząd zgodził się na opłacanie składki za polskie organizacje rolnicze - w Komitecie Zawodowych Organizacji Rolniczych Unii Europejskiej (COPA) oraz Komitecie Spółdzielczych Organizacji Rolniczych Unii Europejskiej (COGECA). Rząd przeznaczył na ten cel ponad 1,2 mln zł.

Rząd zgodził się na opłacanie składki za polskie organizacje rolnicze - w Komitecie Zawodowych Organizacji Rolniczych Unii Europejskiej (COPA) oraz Komitecie Spółdzielczych Organizacji Rolniczych Unii Europejskiej (COGECA). Rząd przeznaczył na ten cel ponad 1,2 mln zł.

    Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej polskie organizacje rolnicze stały się członkiem organizacji unijnych COPA oraz COGECA.

    Rada Ministrów podjęła we wtorek uchwałę, która przyznaje ministerstwu rolnictwa z ogólnej rezerwy budżetowej środki finansowe na "realizację współpracy z zagranicą w zakresie kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej".

    Jak wyjaśniono w komunikacie, "organizacje zawodowe producentów rolnych mają wpływ na politykę rolną Unii Europejskiej. Utrzymanie reprezentacji Polski w strukturach związkowych i spółdzielczych Unii Europejskiej zależy od zapłacenia składki członkowskiej w wysokości 1 228 tys. zł, za rok 2004 i 2005". W tym celu rząd zwiększył o taką kwotę środki budżetowe dla resortu rolnictwa na ten rok.

    Organizacje rolników COPA i COGECA istnieją od końca lat pięćdziesiątych. Ich zadaniem jest reprezentowanie interesów unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii.

Członkiem COPA oraz COGECA w 2004 roku był Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, a prezes Kółek Władysław Serafin był wiceprzewodniczącym COPA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd opłaci składki w COPA i COGECA