Rząd otwiera 91 zawodów

opublikowano: 26-06-2013, 00:00

Ma być łatwiej zostać np. księgowym, biegłym rewidentem, doradcą podatkowym, architektem, pilotem, nurkiem…

Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. drugiej transzy deregulacji zawodów, opracowany przez resort sprawiedliwości.

— Projekt przewiduje zderegulowanie ponad 90 profesji. Przed nami jeszcze jesienna fala nowych przepisów, która zakończy pakiet działań deregulacyjnych — mówił premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu.

Drugi pakiet zakłada ułatwienie dostępu do 82 zawodów technicznych oraz 9 finansowych.Nie trzeba będzie spełniać żadnych warunków, aby zostać doradcą udzielającym porad, opinii i wyjaśnień w sprawach podatkowych. Prawo nadal będzie jednak reglamentowało reprezentowanie przez doradców podatkowych klientów w urzędach i sądach.

Całkowicie uwolniona ma być działalność w postaci usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Chętni do zawodu biegłego rewidenta unikną egzaminu w zakresie, w jakim zdali egzaminy uniwersyteckie. Kandydaci na agentów ubezpieczeniowych nie będą musieli przechodzić szkolenia prowadzonego przez zakład ubezpieczeń, ale nie unikną egzaminu. Zainteresowani działalnością brokera ubezpieczeniowegolub reasekuracyjnego nie będą musieli zdawać egzaminu pod warunkiem posiadania 6-letniego doświadczenia zawodowego w ubezpieczeniach. Z egzaminów będą zwolnieni absolwenci studiów wyższych, obejmujących zakres tematów egzaminacyjnych dla brokerów, jeżeli zaliczyli egzaminy pisemne z tych przedmiotów.

Kilka dni temu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pakiet trzeciej transzy uwalnianych zawodów — tym razem 104.

Znajdą się w nim m.in. maklerzy, doradcy finansowi, tłumacze przysięgli, agenci firm inwestycyjnych. Pierwsza transza (51 zawodów) została już uchwalona przez parlament i czeka na podpis prezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane