Rząd planuje za kolejny rząd

Agnieszka Berger
opublikowano: 20-11-2003, 00:00

Ekonomiści uważają, że czas na prywatyzację jest sprzyjający.

Tylko że po drodze mamy rok wyborczy.

Iwona Pugacewicz - Kowalska główna ekonomistka CA IB Securities

Wiarygodność tego programu jest tak samo wątpliwa, jak dwa ostatnie lata, kiedy plany prywatyzacyjne nie były realizowane. Należy jednak zwrócić uwagę, że obecnie warunki dla tych transakcji są znacznie korzystniejsze. Mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym i poprawą sytuacji na giełdzie. Ponadto emisja kolejnych papierów skarbowych jest już mocno ograniczona. W tej sytuacji rząd będzie musiał prywatyzować i jeśli względy polityczne nie zaważą nad tymi decyzjami, to jest szansa na uzyskanie sporej kwoty w ciągu najbliższych kilku lat.

Jacek Wiśniewski szef zespołu analitycznego Pekao SA

Jeżeli obecny rząd znacznie przyspieszy prace nad prywatyzacją takich instytucji, jak np. PKO BP to istnieje duża szansa na uzyskanie sporych środków. Należy jednak zauważyć, że program obejmuje lata 2003-06 włącznie. Po drodze są więc wybory parlamentarne, a później wybory nowego rządu. Obawiam się, że w tej sytuacji cały proces prywatyzacyjny może znacznie się przedłużyć.

Marcin Mróz ekonomista Societe Generale

Teoretycznie uzyskanie 30 mld zł na drodze prywatyzacji jest oczywiście w tym czasie do osiągnięcia. Musimy jednak pamiętać, że okres łatwych prywatyzacji mamy już za sobą. Rząd sam zaznacza, że większość tych przedsiębiorstw, które mają zostać sprywatyzowane, potrzebuje restrukturyzacji i dofinansowania. Z tej perspektywy patrząc, można mieć pewne obawy o realizację tych zamierzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd planuje za kolejny rząd