Rząd popiera poselski projekt ustawy o lasach

opublikowano: 06-02-2007, 15:22

Rząd popiera zmiany proponowane przez posłów w projekcie ustawy o lasach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu we wtorkowym komunikacie. Posłowie chcą, aby Lasy Państwowe nie podlegały przekształceniom własnościowym.

Rząd popiera zmiany proponowane przez posłów w projekcie ustawy o lasach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu we wtorkowym komunikacie. Posłowie chcą, aby Lasy Państwowe nie podlegały przekształceniom własnościowym.

Z projektu autorstwa posłów SLD wynika, że zachowany zostałaby dotychczasowy model zarządzania lasami przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP).

"Ma to gwarantować realizowanie konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju. Poselski projekt przewiduje również ochronę sposobu zarządzania lasami będącymi własnością Skarbu Państwa" - poinformował CIR.

Podczas wtorkowego posiedzenia, rząd zaproponował wstrzymanie prac w Sejmie nad poselskim projektem do czasu, gdy Rada Ministrów przedstawi projekt kompleksowej nowelizacji ustawy o lasach.

W uzasadnieniu projektu posłowie napisali, że realizowany obecnie i sprawdzony przez lata model zarządzania państwowymi zasobami leśnymi pozwala nie tylko na utrzymanie obecnego stanu zalesienia, ale także daje gwarancję jego powiększania z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom w tym zakresie możliwe jest utrzymanie pełni bogactwa przyrodniczego polskich lasów, a co za tym idzie możliwości wypełniania przez nie licznych funkcji ekologicznych, społecznych i gospodarczych.

Poza tym - jak wynika z uzasadnienia - Lasy Państwowe, dysponujące właściwą wiedzą i doświadczeniem, gospodarują powierzonym mieniem racjonalnie, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tak aby mogła z niego - jako majątku narodowego - korzystać jak największa liczba osób.

Lasy Państwowe należą do strategicznych zasobów naturalnych kraju. "Propozycje zawarte w projekcie nie wprowadzają zmian w obecnym porządku prawnym, lecz mają na celu zapobieżenie interpretacji otwierającej drogę do szkodliwych przekształceń własnościowych dotyczących państwowego mienia i jednostki tym mieniem zarządzającej" - czytamy w uzasadnieniu.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane