Rząd popiera reformę przetargów

opublikowano: 21-05-2012, 00:00

Urząd Zamówień Publicznych ma zielone światło dla projektu reformującego zamówienia publiczne.

Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP), przekonał zespół do spraw programowania prac rządu do konieczności opracowania projektu przyspieszającego procedury przetargowe, zwiększającego ich przejrzystość i zachęcającego firmy do składania ofert. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców.

— UZP uzyskał zgodę na napisanie odpowiedniego projektu zmian ustawowych — mówi „Pulsowi Biznesu” Adam Jasser, wiceprzewodniczący rządowego zespołu. Urząd napisze teraz projekt założeń.

— Koncepcja jest od dawna gotowa. Projekt założeń powinien wkrótce zostać zaakceptowany. Równolegle pracujemy nad projektem przepisów. Myślę, że gotowy projekt trafi do Sejmu jesienią — mówi Jacek Sadowy, prezes UZP.

Projekt ma bazować na tzw. teście regulacyjnym, w którym UZP przedstawił dość dramatyczną sytuację w zamówieniach publicznych: mała liczba składanych ofert, niska konkurencyjność (w szczególności cenowa), wysokie koszty udziału wykonawców, spory z zamawiającymi na tle zatrzymywaniawadiów, przewlekłość procedur, niska jakość realizacji zamówień. Bariery te doprowadziły do wyraźnego spadku wartości rynku zamówień.

W 2011 r. w całym kraju udzielono zamówień na 144 mld zł. To o 23 mld zł mniej niż w 2010 r. Rząd zdał sobie sprawę z powagi sytuacji. Zaproponowane przez UZP zmiany (patrz ramka) mają zahamować niekorzystny trend.

Na pierwszy plan wybija się upowszechnienie e-przetargów. Dzięki umożliwieniu przeprowadzania postępowań wyłącznie w drodze elektronicznej ma poprawić się szybkość i efektywność. Zniknąć ma też jedna z największych patologii, jaką jest zatrzymywanie przez zamawiających wadiów, gdy oferent nie dostarczy wszystkich dokumentów.

Przez to firmy tracą spore pieniądze, co skutecznie zniechęca wielu do startu w konkursach o kontrakty państwowe i samorządowe. Kolejnym ważnym pomysłem jest skuteczne eliminowanie ofert z rażąco niską ceną.

— Ta nowelizacja zawiera sporo propozycji oczekiwanych przez firmy. Generalnie nasza ocena projektu UZP jest pozytywna — mówi Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan.

UZP spodziewa się, że nowe przepisy uatrakcyjnią startowanie do zamówień i zmniejszą koszty po stronie firm i instytucji zamawiających.

Jak Urząd Zamówień Publicznych chce naprawić przetargi

Najważniejsze zmiany proponowane przez urząd

— przeprowadzanie przetargów w formie elektronicznej

— zniesienie zatrzymywania wadium wykonawcom, którzy nie uzupełnili dokumentacji przetargowej

— eliminowanie ofert z rażąco niską ceną

— składanie przez wykonawców oświadczeń (zamiast zaświadczeń), że spełniają warunki udziału w postępowaniu

— ograniczenie liczby składanych dokumentów

— uproszczenie i przyspieszenie trybów negocjacji z ogłoszeniem i dialogu konkurencyjnego

— uzupełnianie informacji z KRK, US, ZUS po upływie terminu składania ofert

— zniesienie obowiązku przechowywania przez zwycięzcę przez 4 lata próbek i projektów

Źródło: UZP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu