Rząd poręczy kredyt dla PKP

Cezary Pytlos
opublikowano: 06-03-2002, 00:00

PKP otrzymały wreszcie długo oczekiwane gwarancje rządowe na 130 mln EUR kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

— Podpisanie umowy nastąpi w ciągu najbliższych dni — mówi Roman Hajdrowski, rzecznik prasowy PKP.

Przewoźnik przygotowuje się także do wyboru agenta emisji obligacji w dwóch transzach, wartości 1 mld zł i 500 mln zł. Po nieudanym przetargu w trybie zamówienia publicznego zarząd zamierza ogłosić przetarg z tzw. wolnej ręki. Pierwotnie zaplanowano emisję za 2 mld zł. Ubiegłoroczny przetarg jednak nie wypalił. Powodem były protesty instytucji finansowych, których oferty w pierwszej turze odrzuciła komisja przetargowa. Tłumaczono wtedy, że skala emisji jest tak duża, że protesty tych, którzy przegrali, zawsze sparaliżują procedurę wyboru agenta. Dlatego poprzedni zarząd PKP zdecydował, że bezpieczniej będzie uszczuplić pulę obligacji o około 500 mln zł, zaś przetarg na agenta emisji podzielić na dwie części, na agenta emisji za 1 mld zł i 500 mln zł. Brakujące 500 mln zł zdecydowano się pozyskać z długoterminowego kredytu zaciągniętego właśnie w EBOR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd poręczy kredyt dla PKP