Rząd przejmuje kontrolę nad Kenya Airways

opublikowano: 13-11-2017, 08:27

Rząd Kenii i krajowi pożyczkodawcy zgodzili się na konwersję 405,3 milionów dolarów długu linii lotniczych Kenya Airways Plc na akcje, co w efekcie dało państwu udział kontrolny, osłabiając innych akcjonariuszy, w tym Air France-KLM, donosi Bloomberg.

Kenya Airways, którymi kieruje Sebastian Mikosz, były prezes PLL LOT,  otrzymały od kenijskiego rządu wsparcie pożyczkowe zarówno w szylingach, jak i dolarach o łącznej wartości 238,1 mln USD. W rezultacie udział państwa podskoczyła z 29,8 do 48,9 proc., wynika z oświadczeń opublikowanych w poniedziałkowym wydaniu dziennika” Standard”. Z kolei kredytodawcy posiadający wierzytelności o wartości 217,2 mln USD zamienili część długo i mają  38,1 proc. udziałów.

Zespół Kenya Airways to dobrzy menedżerowie, ale nie ma czasu, żeby ich szkolić. Dlatego zaprosiłem do współpracy zespół, który restrukturyzował ze mną LOT — mówi Sebastian Mikosz, prezes kenijskich linii lotniczych.
Wyświetl galerię [1/2]

ZAPRAWIENI W BOJU:

Zespół Kenya Airways to dobrzy menedżerowie, ale nie ma czasu, żeby ich szkolić. Dlatego zaprosiłem do współpracy zespół, który restrukturyzował ze mną LOT — mówi Sebastian Mikosz, prezes kenijskich linii lotniczych. Grzegorz Kawecki

Rząd Kenii przejmie skuteczną kontrolę nad Kenia Airways i złoży wniosek do Urzędu Rynków Kapitałowych o zwolnienie z wymogów dotyczących przejęć – stwierdził Henry Rotich, sekretarz skarbu Kenii.

W ubiegłym roku Kenya Airways, afrykański przewoźnik w którym światowy gigant lotniczy Air France-KLM miał do tej pory 26,7 proc. udziałów, ogłosił szacowaną na 690 mln USD reorganizację, która ma pozwolić spółce na powrót na ścieżkę rentowności. Przewoźnik odnotował w 2016 r. stratę rzędu 26,2 mld szylingów (253 mln USD) - największą w historii jakiejkolwiek korporacji w Kenii. 

Od czasu ogłoszenia programu restrukturyzacyjnego linie lotnicze zmniejszyły liczbę miejsc pracy, zredukowały wielkość floty i zrezygnowały z nierentownych tras.

Oprócz konwersji długu na akcje, rząd i Kenya Airways zawarły umowę pożyczki na zamianę pozostałej części pożyczek państwowych, która w przyszłości zaowocować ma emisją większej liczby akcji. Podobna umowa została zawarta z bankami, których udziały będą utrzymywane poprzez firmę znaną jako KQ Lenders, za 50 mln USD niespłaconych długów.

Przed dwoma miesiącami nagłośniona została przez media sprawa zmian na stanowiskach kierowniczych w Kenya Airways. Zarzucano Mikoszowi, że prowadzi czystkę w firmie zatrudniając Polaków. (czytaj>>Mikosz ściąga Polaków)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu