Czytasz dzięki

Rząd przetestuje wodę ze ścieków na polach

Parlament Europejski określił normy dla wody odzyskanej ze ścieków do nawadniania pól. W Polsce może ruszyć pilotażowy program.

Europejskie rządy, przedsiębiorcy z różnych branż i rolnicy od lat szukają rozwiązań pozwalających ograniczyć negatywne skutki suszy. Jednym z nich jest wykorzystanie wody oczyszczonej ze ścieków do nawadniania pól. Parlament Europejski zatwierdził niedawno rozporządzenie, które określa normy jakości wody, którą można odzyskać ze ścieków i wykorzystać w rolnictwie czy hodowli ryb.

— Do 2025 r. moglibyśmy zwiększyć ponowne wykorzystanie wody do 6,6 mld metrów sześciennych w porównaniu z obecnym 1,1 mld metrów sześciennych rocznie. Wymagałoby to inwestycji poniżej 700 mln EUR i pozwoliło ponownie wykorzystać ponad połowę ilości wody pochodzącej obecnie z unijnych oczyszczalni ścieków — szacuje Simona Bonafè, europosłanka odpowiedzialna za sprawozdanie dotyczące wdrożenia nowych przepisów.

Konieczne są inwestycje w dostosowanie oczyszczalni oraz budowę systemu dystrybucji wody ściekowej na pola. „Puls Biznesu” pisał już o tym, że na wdrożenie programu wykorzystania oczyszczonej wody liczą zwłaszcza rolnicy od lat walczący z suszą, m.in. z Wielkopolski. Proponowali wykorzystanie rowów melioracyjnych do rozprowadzania wody ze ścieków.

Pilotażowy odzysk

Klara Ramm, ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie twierdzi jednak, że mimo trudności z nawadnianiem część rolników ma obawy dotyczące używania wody z oczyszczalni ścieków. Jej zdaniem niesłusznie, bo dzięki określeniu norm jej wykorzystanie będzie bezpieczne dla zdrowia. W branży wodno-kanalizacyjnej pojawiają się jednak obawy, że z powodu niechęci części rolników polski rząd skorzysta z klauzuli opt out i nie wdroży unijnych zasad w tym zakresie. Z informacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wynika jednak, że najpierw chce przetestować program w praktyce.

„Rozważana jest możliwość wsparcia uruchomienia projektów pilotażowych w zakresie ponownego wykorzystania wody w Polsce” — poinformowało„Puls Biznesu” biuro prasowe resortu.

Jego przedstawiciele dodają, że ze względu na konieczność ustanowienia procedur i instytucji odpowiedzialnych za wdrożenie unijnego rozporządzenia przez administrację kraju członkowskiego oraz umożliwienie podmiotom gospodarczym przygotowania się do stosowania nowych przepisów przewidziano trzyletnie vacatio legis. To sporo czasu na przygotowanie się do wdrożenia unijnych reguł.

Pionierskie projekty

Obecnie duże doświadczenie w ponownym wykorzystywaniuwody ma Izrael oraz państwa południowej Europy. Jednak i w Polsce przedsiębiorcy mają już za sobą pierwsze doświadczenia z używaniem oczyszczonej wody. Na przykład firma Symbiona od 16 lat rozwija technologie pozwalające na odzysk wody do celów rolniczych, hodowli ryb i zawrócenia jej do produkcji. Swoje urządzenia instaluje w zakładach w Izraelu, na Węgrzech oraz w Polsce. Przykładem jest oczyszczalnia Spółdzielni Mleczarskiej Ryki, z której wodę można używać w stawach rybnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane