Rząd przyjął program dla MSP

Krzysztof Buczek
opublikowano: 06-02-2003, 00:00

Rada Ministrów przyjęła „Kierunki działań rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw od 2003 do 2006 r.” Wspierane będą: poprawa zarządzania, inwestowanie w nowe technologie i kooperacja firm. W tym roku rząd przeznaczy na to 223 mln zł.

W ustalonej 4 lutego 2003 r. polityce rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) nie będzie zbyt wiele nowości. Podstawą będą działania prowadzone w 2002 r. uzupełnione o niezbędne instrumenty z poprzednich programów.

Głównym celem programu jest wzmocnienie konkurencyjności polskich firm na wspólnym rynku. Rząd chce wspomagać firmy w zakresie: poprawy zarządzania firmą i lepszego wykorzystania zasobów ludzkich i kapitałowych, nawiązania kontaktów z dużymi firmami i kontrahentami zagranicznymi, inwestycji w nowe technologie oraz ich wdrażania. Przedsiębiorcy będą też zachęcani do tworzenia grup producenckich, dystrybucyjnych, systemów kooperacji i podwykonawstwa, a także rozwijania sieci handlowych i franchisingowych.

Działania wobec MSP finansowane będą głównie ze środków budżetowych i unijnych. W 2003 r. realizacja tych zadań ma pochłonąć 223,4 mln zł z budżetu i 57 mln zł z funduszu PHARE. Autorzy rządowego dokumentu przewidują, że w latach 2004-06 kwota ta znacznie wzrośnie. Wówczas z funduszy strukturalnych UE, budżetu państwa i środków własnych przedsiębiorstw przeznaczy się 2- -2,5 mld zł. Z tego około 5 proc. wszystkich wydatków zostanie przeznaczone na obsługę pieniędzy otrzymywanych z UE.

Plany rządu wobec sektora MSP oceniane są pozytywnie, choć nie bez zastrzeżeń.

— Rząd obrał dobry kierunek polityki, jednak zgłaszane przez nas postulaty zostały przyjęte bardzo ogólnikowo. Dokument nie pozwala więc na zorientowanie się co do tego, w jaki sposób będą realizowane działania wobec małych i średnich firm oraz co do zakresu wspierania eksportu lub inwestycji technologicznych. Pozostawiono też bez pomysłu na rozwiązanie problem dostępu przedsiębiorców do informacji o instrumentach wspierania ich działalności oraz kwestie uproszczenia pozyskiwania środków na cele przewidziane w rządowej polityce. Toteż większe szanse na poprawę kondycji MSP wiążę ze zmianą przepisów, zwłaszcza podatkowych — ocenia Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rząd przyjął program dla MSP