Rząd przyjął projekty trzech ustaw z planu Hausnera

opublikowano: 30-03-2004, 16:47

ISB: Rada Ministrów przyjęła we wtorek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zawierającą m.in. zrównanie zasad opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez przedsiębiorców i rencistów, podało w komunikacie biuro prasowe resortu gospodarki. Zmiany powinny dać budżetowi ponad 6 mld zł oszczędności do 2007 roku.

„Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera zmiany w zakresie zrównania zasad opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rencistów prowadzących działalność gospodarczą oraz pracujących w oparciu umowę o pracę, zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu dla niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą” – napisano w komunikacie.

Oszczędności z tytułu wprowadzanych zmian powinny wynieść w 2005 roku 1,9 mld zł, w 2006 roku 2,0 mld zł, a w kolejnym – 2,2 mld zł. W sumie w latach 2005-2007 oszczędności ukształtują się na poziomie ponad 6 mld zł.

W nowelizacji proponuje się, aby wysokość składek opłacanych przez osoby prowadzące działalność była uzależniona od wysokości zapłaconego podatku, a gdy nie będzie to możliwe – osiąganego przez nie dochodu wysokości zapłaconego podatku za poprzedni rok. Minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne będzie się mieścić pomiędzy 60% a 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Rząd przyjął też we wtorek nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa, która, zdaniem rządu, spowoduje zmniejszenie wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest dotowany z budżetu państwa oraz zmniejszy obciążenia pracodawców z tytułu wpłaty zasiłków chorobowych.

Dzięki tej ustawie możliwe będzie zmniejszenie wydatków FUS o blisko 270 mln zł już w 2005 roku. W sumie w latach 2005-2008 uda się zaoszczędzić ponad 1,3 mld zł.

Ponadto Rada Ministrów zaakceptowała propozycję noweli ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) proponującej m.in. systematyczne wydłużanie wieku emerytalnego kobiet o sześć miesięcy rocznie począwszy od 2014 roku oraz weryfikację ren wypłacanych krócej niż 10 lat. W komunikacie nie podano jednak szacunkowych oszczędności z tego tytułu.

Nowelizacje tych ustaw są kolejnymi elementami wprowadzającymi plan naprawy finansów publicznych wicepremiera ds. gospodarczych Jerzego Hausnera. (ISB)

mk/ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd przyjął projekty trzech ustaw z planu Hausnera