Rząd stracił szanse na reformy

Reuters, Marek Knitter
opublikowano: 11-04-2002, 00:00

Zdaniem Bogusława Grabowskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, polski rząd stracił wielką szansę, by przeprowadzić głębokie fiskalne i strukturalne reformy w pierwszych miesiącach po objęciu władzy. Uważa, że wprowadzenie reform stymulujących wzrost będzie trudniejsze, ponieważ bezrobocie sięga 20 proc., a związki zawodowe zwierają szyki przeciwko planowanym deregulacjom rynku pracy.

— Rząd zaprzepaścił szansę, trudy wprowadzenia reform mogłyby zostać łatwo zrzucone na karb poprzedniego rządu lub banku centralnego. Jeżeli jednak obcina się rękę kawałek po kawałku, ludzie zdadzą sobie w końcu sprawę, że to boli — mówi Bogusław Grabowski.

Jego zdaniem, rząd nie wykorzystał w pełni swojego silnego mandatu przedstawiając strategię gospodarczą.

— Można to porównać do tortu z kilkoma jedynie rodzynkami, których smak może umknąć podniebieniu, jeżeli (reformy) nie zostaną szybko wprowadzone — dodał Bogusław Grabowski.

Członek RPP uważa, że rząd będzie się teraz usilnie starał kontrolować deficyt budżetowy, by spełnić ostre kryteria akcesyjne UE. Jego zdaniem, Polska może już mieć za sobą najgorsze spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, ale średnioterminowe perspektywy wzrostu wciąż nie są najlepsze. Bogusław Grabowski zaakcentował, że Polska musi się teraz skupić na trudnym przejściu z gospodarki wysokoinflacyjnej na bardziej stabilną niskoinflacyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters, Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu