Rząd szykuje ograniczenia

iwa
opublikowano: 01-02-2012, 01:00

Zmiany w uldze na dzieci, zniesienie internetowej i ograniczenia w kosztach dla twórców – resort finansów kończy prace nad szczegółami tych rozwiązań.

Projekt przewidujący zapowiedziane przez premiera zmiany w ulgach podatkowych jest gotowy, ale ostateczna decyzja odnośnie szczegółów zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać z początkiem 2013 r.

Projektowane zmiany dotyczą przede wszystkim ulgi na dzieci.  Planuje się zwiększenie o 50 proc. ulgi na trzecie i następne dziecko oraz jej likwidację dla podatników, którzy mają jedno dziecko i dochody przekraczające 85 tys. zł. Jest to granica dochodów z pierwszego przedziału skali podatkowej ze stawką 18 proc. W rodzinach, w których dochód przekracza rocznie tę kwotę, ulga ma przysługiwać dopiero od dwojga i kolejnych dzieci. Becikowe ma zostać utrzymane tylko dla rodzin, których dochód nie przekracza 85 tys. zł rocznie.

Ponadto przewiduje się likwidację ulgi na internet i ograniczenia dotyczące kosztów uzyskania przychodów z praw autorskich dla twórców. Obecnie koszty uzyskania przychodów z praw autorskich wynoszą 50 proc. przychodów. Koszty te zostaną utrzymane, ale nie każdy będzie mógł je w pełni stosować. Nie będą one mogły przekroczyć połowy dochodów z pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42,5 tys. zł.

Grabowski zapowiedział, że ostateczna decyzja co do szczegółów poszczególnych rozwiązań zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni, a projekt noweli ustawy o PIT powinien trafić na posiedzenie rządu w marcu.

- Ze względu na rangę zmian przewidujemy 30-dniowe konsultacje społeczne – wyjaśnił wiceminister.

Ponieważ zmiany zaczną obowiązywać w przyszłym roku, ich skutki podatnicy i skarb państwa odczują dopiero w 2014 r., kiedy będą składane zeznania podatkowe za 2013 r., uwzględniające wprowadzone ograniczenia. Według szacunków MF likwidacja ulgi internetowej przyniesie budżetowi w 2014 r. ok. 400 mln zł, a zmiany w kosztach dla twórców - ok. 200 mln zł.

Źródło: PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: iwa

Polecane