Rząd techniczny jest mrzonką

opublikowano: 30-01-2013, 00:00

Podbudowane sukcesem w sprawie związków partnerskich Prawo i Sprawiedliwość w przyszłym tygodniu zamierza złożyć zapowiadany od miesięcy wniosek o tzw. konstruktywne wotum nieufności dla rządu.

Przypomnijmy, że Sejm jednym głosowaniem (a nie dwoma osobnymi, choćby w odstępie kilku sekund) miałby wymienić premiera Donalda Tuska na premiera Piotra Glińskiego. Prawdopodobieństwo zebrania co najmniej 231 głosów za wnioskiem wynosi zero, a poprzedzająca głosowanie debata zapowiada się na standardową młóckę.

Ciekawsze merytorycznie mogą okazać się natomiast warianty abstrakcyjnego rządu. Piotr Gliński chce odbyć konsultacje z sejmowymi klubami. Pierwszy wariant zakłada akceptację autorskiego, technicznego gabinetu z ekspertami, których wybrałby sam premier. Druga propozycja to powołanie na ministrów polityków wyznaczonych przez partie gotowe poprzeć rząd. Według trzeciej — partie wyznaczyłyby własnych, bezpartyjnych ekspertów. Wszystko to razem jest wirtualnym chciejstwem, chociaż co do zasady o takiej konstrukcji Rady Ministrów można pomarzyć… Przypomnijmy, że zaraz po powtórnym zwycięstwie wyborczym Donald Tusk otrzymał Gospodarczą Malinę 2011 od czytelników „PB” m.in. za obsadzenie kilku ważnych resortów politycznymi celebrytami.

Wniosek o wotum nieufności będzie miał znaczenie wyłącznie symboliczne. Podobnie zresztą, jak uzyskane przez Donalda Tuska nieobowiązkowe, głosowane na jego wniosek, powtórne wotum zaufania. Kibicując partyjnym igrzyskom ponawiamy jednak prośbę do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, aby w interesie Polski wstrzymał się ze składaniem wniosku do zakończenia budżetowego szczytu Rady Europejskiej. Fair będzie złożenie go na dziennik podawczy marszałka Sejmu w piątek, 8 lutego, przed godziną 16.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu