Rząd USA czeka na polski kapitał

MAG
opublikowano: 17-05-2013, 00:00

Zainwestuj 500 tys. USD i za pięć lat otrzymaj amerykańskie obywatelstwo — zachęca fundusz CiF. Czy Polacy pójdą w ślady Chińczyków?

Półtora roku temu minister Jacek Rostowski opowiadał w europarlamencie o prezesie wielkiego polskiego banku, który obawiał się wojny w strefie euro i rozważał zdobycie dla dzieci zielonej karty w USA.

— Mam dobrą wiadomość dla ministra Rostowskiego. Do Polski wszedł Cleveland International Fund (CiF) — mówi Artur Chabowski z firmy Acadia, która jest autoryzowanym przedstawicielem CiF. CiF otworzył w Warszawie biuro na Europę Środkową i Wschodnią. Licencjonowany przez rząd USA fundusz oferuje w ramach programu imigracyjno-inwestycyjnego wizę EB-5 osobom, które zainwestują w wybrane projekty co najmniej 500 tys. USD. Inwestorzy oraz ich rodziny, bez względu na znajomość angielskiego czy posiadanie w USA krewnych, otrzymują najpierw zieloną kartę, a po pięciu latach, razem z inwestycją powiększoną o kilkuprocentowe zyski — mogą się ubiegać o obywatelstwo USA.

— CiF działa głównie w Azji. Polska jest pilotażowym krajem, w tym roku spodziewamy się zdobyć około 10 inwestorów. Pod koniec roku chciałbym wyjść z ofertą na Białoruś i Ukrainę, potem także do Czech, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i krajów nadbałtyckich — zapowiada Artur Chabowski. Dotychczas działający od 2010 r. CiF zdobył na projekty ponad 100 mln USD. Programem EB-5 najbardziej zainteresowani są Chińczycy.

— Obecnie mamy dla klientów ofertę projektu deweloperskiego w Ohio. Zainteresowanym prześlemy memorandum informacyjne — mówi Artur Chabowski. Uchwalony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1990 r. program EB-5 służy tworzeniu nowych miejsc pracy, wsparciu rozwoju gospodarczego, a inwestorom zagranicznym umożliwia stały pobyt w Stanach Zjednoczonych. Założenia programu wymagają, aby dla każdego 1 mln USD zainwestowanego w projekt utworzonych zostało co najmniej 20 pełnoetatowych miejsc pracy. Ponadto zagraniczni kandydaci i ich kapitały muszą przejść gruntowny przegląd rządowy, zanim projekty zostaną zrealizowane, a inwestorzy otrzymają prawo pobytu w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rząd USA czeka na polski kapitał