Rząd zabrał kolei 700 mln zł

PKP Polskie Linie Kolejowe stracą część dotacji z akcyzy od paliw. Będą musiały poszukać pieniędzy gdzie indziej, np. na rynku obligacji.

Rzutem na taśmę na koniec ubiegłego roku rząd zaktualizował Krajowy Program Kolejowy (KPK). Dotacje z podatku akcyzowego dla PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK) spadną w tym roku z pierwotnie planowanych 1,58 mld zł do 0,87 mld zł. Kierowcy dołożą więc do torów o 700 mln zł mniej. Jak PKP PLK zamierzają sfinansować lukę? Mirosław Siemieniec, rzecznik kolejowej spółki, obiecał przesłać odpowiedzi na pytania „PB”, ale niespodziewanie zamiast z PKP PLK dostaliśmy komentarz z nadzorującego spółkę Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB).

Marek Wiśniewski

„Aktualizacja KPK obejmowała wyłącznie korektę źródeł finansowania w celu dostosowania zapisów programu do projektu budżetu państwa na rok 2018. Zamieniono w niej pieniądze z podatku akcyzowego na fundusze własne PKP PLK. Pula pieniędzy nie uległa zmniejszeniu” — zapewnia Szymon Huptyś, rzecznik MIB. W tabeli finansowej zamieszczonej w aktualizacji KPK pieniądze, które pierwotnie były częścią dotacji akcyzowej, wpisano do puli o nazwie „pozostałe źródła”, obejmującej „środki z obligacji i innych źródeł”.

— Wygląda na to, że rząd zabrał PKP PLK pieniądze z akcyzy i spółka będzie musiała je pożyczyć — komentuje Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.

Ograniczając dotacje dla PKP PLK, rząd PiS kontynuuje politykę poprzedników. W 2013 r. z powodu oszczędności budżetowych spółce też zmniejszono dofinansowanie i musiała wyemitować obligacje. Przegrała też wówczas proces o zawyżanie stawek za dostęp do torów i musiała je obniżyć, co również odbiło się na przychodach.

W KPK przewidziano przekazanie PKP PLK 509 mln zł na wykup papierów wyemitowanych w poprzednich latach i po aktualizacji to się nie zmieniło. Pieniądze z podatku akcyzowego są przeznaczane na realizację tzw. projektów krajowych, czyli inwestycji finansowanych bez udziału unijnych dotacji. W KPK na listę dużych inwestycji wpisano dziewięć projektów, których kosztorysy oszacowano w sumie na 4,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane