Rząd zaktualizował program realizacji strategii "Europa 2020"

DI, PAP
30-04-2013, 16:45

Rząd we wtorek zaktualizował program realizacji strategii "Europa 2020" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Aktualizacja uwzględnia obecną sytuację makroekonomiczną, prognozy i priorytety gospodarcze rządu oraz zalecenia Rady UE z lipca 2012 r.

Strategia „Europa 2020” jest długookresowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego UE, który zastąpił realizowaną od 2000 r., zmodyfikowaną pięć lat później, Strategię Lizbońską.

Podstawami strategii są rozwój oparty na wiedzy i innowacjach, transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, efektywnie korzystającej z zasobów i konkurencyjnej oraz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu, czyli wspieranie gospodarki charakteryzującej się wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.

W przyjętym dwa lata temu Krajowym Programie Reform (KPR) na rzecz realizacji strategii „Europa 2020” rząd uznał, że należy skoncentrować się na odrabianiu zaległości rozwojowych i budowie nowych przewag konkurencyjnych w trzech obszarach priorytetowych: infrastruktury, innowacyjności i aktywności dla wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Zgodnie z programem odrabianie zaległości rozwojowych będzie polegać przede wszystkim na zmniejszaniu dystansu infrastrukturalnego m.in. w transporcie, energetyce, telekomunikacji, infrastrukturze społecznej, a także poprawie otoczenia regulacyjnego, realizacji działań na rzecz podniesienia jakości stanowionego prawa, z zachowaniem wysokiej jakości usług świadczonych przez administrację publiczną.

Budowanie nowych przewag konkurencyjnych z kolei ma koncentrować się na poprawie zdolności innowacyjnych przedsiębiorstw i społeczeństwa oraz działaniach na rzecz wzrostu poziomu zatrudnienia.

Według CIR, w przyjętej aktualizacji 2013/2014 KPR wskazano najważniejsze działania, które przekładają się na realizację krajowych celów strategii, dotyczących zatrudnienia, innowacyjności, energetyki, edukacji i przeciwdziałania ubóstwu.

Aktualizacja uwzględnia też priorytety zawarte w Rocznej Analizie Wzrostu Gospodarczego na 2013 r. i potwierdzone w konkluzjach Rady Europejskiej z marca 2013 r., dotyczących konsolidacji fiskalnej, działań ograniczających bezrobocie, zwłaszcza wśród młodzieży, wspierania wzrostu gospodarczego i konkurencji na jednolitym rynku, a także redukcji obciążeń regulacyjnych - podkreśliło CIR.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd zaktualizował program realizacji strategii "Europa 2020"