Czytasz dzięki

Rządowy program rozkręca się powoli

opublikowano: 21-03-2019, 22:00

Ponad 2 tys. podpisanych umów w programie Czyste Powietrze to niewiele. Na długi czas rozpatrywania wniosków zwracał uwagę Polski Alarm Smogowy. Teraz ma być szybciej i prościej

Nabór do programu Czyste Powietrze ruszył 19 września 2018 r. Program jest adresowany do właścicieli domów i wyodrębnionych mieszkań w takich domach. Ma umożliwić zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza przez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych jednorodzinnych budynków mieszkalnych, co poprawi ich efektywność energetyczną. Przyjmuje się, że przez dekadę termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych.

Wszystkie filarywalki ze smogiem,czyli paliwa,piece i programyfinansowe, trzebabardzo uważnieobserwować, czywszystkie założenia i zamierzenia, któresobie stawialiśmy,są realizowanei czy nie trzebamodyfikować,zmieniać i ulepszaćtych programów— przyznajePiotr Woźny,pełnomocnikpremiera do sprawprogramu CzystePowietrze. [FOT. WM]
Zobacz więcej

KONTROLA:

Wszystkie filarywalki ze smogiem,czyli paliwa,piece i programyfinansowe, trzebabardzo uważnieobserwować, czywszystkie założenia i zamierzenia, któresobie stawialiśmy,są realizowanei czy nie trzebamodyfikować,zmieniać i ulepszaćtych programów— przyznajePiotr Woźny,pełnomocnikpremiera do sprawprogramu CzystePowietrze. [FOT. WM] Fot. Marek Wiśniewski

Budżet programu wynosi 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł przeznaczono na dotacje, natomiast 39,7 mld zł na pożyczki zwrotne (będą mogły być spłacane przez maksimum 15 lat). Wysokość dotacji zależy od dochodu starających się o nie. Może wynieść od 15 do 90 proc. kosztów, jednak limit nie może przekroczyć 53 tys. zł na budynek.

Wnioskodawcy mają wybór — czy skorzystać tylko z dotacji, uzupełnić ją pożyczką, czy też wziąć jedynie pożyczkę. Wnioski o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze składa się we właściwych wojewódzkich funduszach ochrony środowiska. Formularz wniosku o dofinansowanie został tak przygotowany, że podczas jego wypełniania przeprowadzana jest uproszczona analiza energetyczna budynku. Zainteresowanie jest ogromne. Do końca ubiegłego roku Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w całym kraju przyjęły ponad 25 tysięcy wniosków. Wykryto jednak błąd — dofinansowanie nie zostało zwolnione z podatku od osób fizycznych, dlatego wstrzymano przyjmowanie dokumentów od kolejnych chętnych.

— Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową i dostosowanie systemu informatycznego — tłumaczył minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Najwięcej na Śląsku

— Do 15 marca w całej Polsce złożono 36 841 wniosków do programu Czyste Powietrze. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska podpisały z zainteresowanymi osobami 2327 umów — wylicza Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Najwięcej chętnych jest na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce. W pierwszym regionie do połowy marca złożono 4861 wniosków, w drugim ponad 4000, a w trzecim 3800. Najmniejsze zainteresowanie widoczne jest w województwie lubuskim. Fundusz środowiska w Zielonej Górze ma około tysiąca zgłoszeń.

— W ostatnich dwóch tygodniach widać wyraźne przyśpieszenie. Liczba podpisanych umów wzrosła ponad dwukrotnie — z niecałego 1000 do ponad 2300 — mówi Aleksander Brzózka.

Zejść do gminy

Na problemy z rozpatrywaniem wniosków i zbyt długi czas oczekiwania na decyzję zwracali uwagę m.in. samorządowcy i Polski Alarm Smogowy. Postulowali zwiększenie zatrudnienia i utworzenia ekspozytur WFOŚiGW w powiatach. Propozycję rozbudowy sieci dystrybucji programu Czyste Powietrze przedstawił na początku marca Śląski Związek Gmin i Powiatów. Ta zrzeszająca 133 jednostki samorządu z regionu organizacja sygnalizowała, że wojewódzki fundusz w Katowicach sobie nie radzi. Dlatego zaproponowała tworzenie powiatowych ekspozytur.

— Jestem zwolennikiem rozszerzenia sieci dystrybucji programu Czyste Powietrze. Myślę, że dobrze byłoby przetestować rozszerzenie sieci dystrybucji najpierw w powiatach, a potem możliwie najszybciej schodzić z siecią dystrybucji do gmin. To jak najbardziej wskazane działanie — deklarował we wtorek (19 marca 2019 r.) pełnomocnik tego rządowego przedsięwzięcia Piotr Woźny w Będzinie, który uczestniczyłw konferencji zorganizowanej przez Zagłębiowski Alarm Smogowy.

Przypomniał, że od 2018 r. realizowane są trzy metody walki ze smogiem: normy jakościowe dla paliw stałych, normy emisyjne dla kotłów oraz programy finansowe. W tej ostatniej dziedzinie są to program Czyste Powietrze oraz ulga podatkowa obowiązująca od 1 stycznia 2019 r.

— Ulga umożliwia każdemu płatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych odliczenie do 53 tys. zł od podstawy opodatkowania w razie zakupu niskoemisyjnych źródeł ciepła lub wykonania termomodernizacji. Myślę, że w tym pierwszym roku ulga podatkowa będzie łatwiejszym, prostszym mechanizmem — uważa pełnomocnik.

Niektóre miasta, szczególnie te mające bardzo duży problem ze smogiem, tworzą punkty informacyjne i konsultacyjne na temat programu Czyste Powietrze. Taki punkt działa już w Rybniku.

4 mln W tylu domach jednorodzinnych przez dekadę uda się wykonać termomodernizacje.

53 tys. zł Tyle wynosi limit nowej ulgi podatkowej. Właściciel jednorodzinnego budynku mieszkalnego będzie mógł odliczyć od dochodu 23 proc. wydatków poniesionych na termomodernizację. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

36 Tyle najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej leży w Polsce. Raport, opracowany przez WHO, obejmuje 50.

125 528 zł Po przekroczeniu takiej kwoty dochodu w poprzednim roku wnioskodawcy nie przysługuje dotacja do termomodernizacji. Może jednak nadal zaciągnąć na nią pożyczkę z funduszu ochrony środowiska lub odliczyć od dochodu poniesione wydatki w ramach ulgi podatkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane