Rządzie, nie ulegaj naciskom

Arkadiusz Protas
opublikowano: 06-11-2008, 00:00

Wzwiązku z wtorkową manifestacją związkowców i pracami Sejmu nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych przypominam, że Business Centre Club konsekwentnie opowiada się za zdecydowanym ograniczeniem liczby osób objętych tym kosztownym przywilejem. Nad ustawą w Komisji Trójstronnej pracowano wiele miesięcy. Odbyło się w tej sprawie wiele spotkań, gdzie nad racjami politycznymi i prostymi interesami grup, dominowały naukowe kryteria medyczne.

Między czerwcem a paździer-

nikiem 2008 r. przedyskuto-

wano wszystkie postulaty.

Znakomitą ich większość

przyjęto, a kompromisowy

projekt liczbę beneficjentów

ustawy zwiększył dwukrotnie.

Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych to racjonalny kompromis między konsekwencją niekorzystnych zmian demograficznych a możliwością sfinansowania przez społeczeństwo wcześniejszych uprawnień do emerytury. Z uwagi na wejście w życie nowego systemu emerytalnego (kapitałowego) oraz rozwój nowych technologii system emerytur pomostowych musi wygasać. Pracownikom należy uświadamiać, że rynek pracy nie pozwala na prace w jednym zawodzie i zakładzie przez całe życie.

Pracodawcy, biorąc pod uwagę odpowiedzialność za pokój społeczny, gotowi byli zaakceptować kompromis, który przybrał formę projektu ustawy. Niestety, związkowcy zadecydowali o konfrontacji, a prezydent zapowiedział, "iż zrobi wszystko, by rządowa ustawa nie weszła w życie". Mamy nadzieję, że rząd wytrzyma presję związkową.

Arkadiusz Protas

wiceprezes BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Protas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rządzie, nie ulegaj naciskom