Rzecznik Finansowy interweniuje w pocie czoła

opublikowano: 21-01-2020, 22:00

Rzecznik Finansowy (RzF) wydał dotychczas 1664 istotne poglądy w sporach sądowych dotyczących kredytów frankowych.

To opinia o charakterze pomocniczym – nie jest ona wiążąca, ale sąd w uzasadnieniu orzeczenia powinien ustosunkować się do argumentów RzF. Pierwszą opinię RzF wydał w 2016 r. i z roku na rok jest ich coraz więcej.

— W 2020 r. weszliśmy dobrze przygotowani do przyjmowania kolejnych wniosków o przedstawienie istotnego poglądu na etapie postępowania sądowego w sporach dotyczących kredytów frankowych. Spodziewam się, że wzrośnie aktywność klientów banków i ich pełnomocników po dotychczasowym okresie zawieszenia w oczekiwaniu na stanowisko TSUE w sprawie państwa Dziubaków – mówi prof. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.

Ze statystyk wynika, że sądy coraz częściej pytają RzF o opinię w sporach związanych z rynkiem bankowo-kapitałowym. W 2019 r. takich wniosków wpłynęło 84, podczas gdy w poprzednich latach 81, 52 i 8. Większość dotyczy sporów związanych z kredytami frankowymi. Aby rzecznik mógł wydać istotny pogląd, niezbędna jest kopia akt sądowych sprawy, w szczególności pozew, odpowiedź na pozew, kwestionowana umowa wraz z aneksami oraz regulaminem.

1698 Tyle wniosków o istotny pogląd, dotyczący kredytów frankowych, wpłynęło do Rzecznika Finansowego w latach 2016-19...

1664 ...tyle istotnych poglądów wydał w tym czasie urząd...

755 …z czego aż tyle powstało w 2019 r.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy